b5 passat 1.8 turbosuz emme manifoldu vakum tüpü çalışmıyor

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Merhaba;

Youtube de başka bir sorun için dolaşırken aşağıda ki video ya denk geldim videoda emme manifoldu üzerinde ki top gibi vakum tüpü arabaya gaz verdikçe içeri doğru hareket ediyor benim arabada denedim tık yok gaz verince herhangi bir hareket olmuyor. Bildiğim kadarı ile bu parça hava emiş hattında önemli bir parça özellikle üst devirlerde torka etkisi olduğunu biliyorum. Bu parçanın çalışma prensibi ve tamiri hakkında bilgisi olan var mı ?? Sökeceğim ama önden biraz bilgi edinmem lazım, yanlış bişey yapmayalım.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Üstteki vakum girişine bağlı hortumu üflediğinde yada emme yaptığında hava kaçırmaması ve videodaki gibi ileri geri oynaması gerekiyor. Hareket etmiyorsa ya diyaframı yırtık yada hortum kırık çatlaktır öncelikle onların kontrol edilmesi iyi olacaktır.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Aklıma gelmişken, hortum girişi yoksa manifold sökülüp kelebek kontrol edilmesi gerekir.

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Necdet bey sizinde dediğiniz gibi önce parçaya giren iki küçük hartumun kaçak yapıp yapmadığına baktım kaçak yoktu altta minik vakum yapan parçayı kontrol ettim gaza basınca vakum yapıyordu mecbur parçayı söktüm içindeki diyafram yırtılmış rizede malisef diyaframın yenisini bulamadım yapış tırmayı denedim olmadı gibi yapıltırıcı sürüp topladım fişini takmadım öyle eve geldim sabah fişini takıp deneyeceğim bu arada yenisini araştıracağım fotokar aşağıda IMG_1768.JPGIMG_1764.JPGIMG_1766.JPGIMG_1768.JPGIMG_1764.JPGIMG_1766.JPGIMG_1768.JPGIMG_1764.JPGIMG_1766.JPGIMG_1768.JPGIMG_1764.JPGIMG_1766.JPGIMG_1768.JPGIMG_1764.JPGIMG_1766.JPGIMG_1768.JPG

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Tahmin ettiğim gibi diyafram yırtık, geçici olarak şöyle yapabilirsin yırtılan bölgeyi güzelce temizleyip bir damla kaliteli bir japonla tutturabilirsin japon lastik tarzı uygulamalarda gayet başarılı oluyor geçmiş olsun...

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Hatta şunu yapabilirsen dahada sağlam olur çok ince bir lastik, doktor eldivenleri gibi küçük bir parça kesip, araba lastiğine yama yapar gibi her iki taraftan yapıştırırsan belki yenisine bile gerek kalmaya bilir...

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Hatta şunu yapabilirsen dahada sağlam olur çok ince bir lastik, doktor eldivenleri gibi küçük bir parça kesip, araba lastiğine yama yapar gibi her iki taraftan yapıştırırsan belki yenisine bile gerek kalmaya bilir...
Necdet bey desteğiniz için teşekkür ederim. Yırtık bölgeyi terason plastik yapıştırıcı ile yapıştırıp parçayı topladım. Terasonun kuruması için selonoid valfinin fişini takmadım sabah olunca fişini takıp denedim vakum yaptığını ve parçayı içine doğru çektiğini gördüm keyifle araba binip işe gitmek için yola çıktım daha ilk başta farkı hissettim ancak yarı yolda bir değişiklik var gibi oldu iş yerine gelince tekrar baktım ki bu sefer parcanın dışarıda kalan kısımda halka şeklinde ki yerden kırılmış vakum yapıyor ancak manifolt kelebeklerinden ayrıldığından kelebekleri açmıyor şimdi orayı onarmam lazım ama çok küçük bir yer bakalım uğraşacağım. Aşağıda terason sürülmüş halini paylaştım bu resimden sonra üst kapak kapanmadı o nedenle kenarlara sürdüğüm kısımı biraz temizledim sonra kapağı kapatıp kapağın etrafını da aynı malzeme ile iyice yalıttım çünkü kapak sökülünce takılması epey zor eskisi kadar güzel oturmadı.

Bu arada önceki mesajda yüklediğim fotoları telefon ile yüklediğimden bazıları çift yüklenmiş.IMG_1769.JPG

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Parçayı yapıştırdım şimdilik çalışıyor ama uzun sürmez bulunduğum ilde yenisini bulamadım daha sonra bakarım artık bu arabalar da mutlaka bakılması lazım özellikle dizel olanlar kontrol etmesinde fayda var
IMG_1770.JPG

Üst Alt