B5.5 | marikan

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
benim bu aralar ilk marsta mars motoru kacırıyor bosa cıkıyor. ilk marsı basıyorum hemen kapatıp tekrar basıyorum alıyor
Marş otomatiğinde sıkıntı vardır. Söküp temizle yağla düzelir muhtemelen

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Kapı kollarındaki kromları söküp yeniden boyadım. İç kısımları el temasından dolayı aşınmıştı.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Eline emeğine sağlık Mustafa gayet güzel olmuş 👏👏👏

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Aracın antifrizini değiştirmeyi düşünüyordum.
Liqui Moly KFS 12+ aldım 4 litre. 5 litrede saf su aldım. (Toplam soğutma suyu kapasitesi 7 litre)

Genleşme kabı yılların verdiği yorgunluktan dolayı rengi sararmış vaziyetteydi. Ancak yapısal olarak bir sorun yok diye değiştirmeyi düşünmüyordum.
Antifrizi değiştirmeye yeltenince fark ettim ki geri dönüş hortumunun girdiği yer çatlamış.

(Kabın rengi sararmış olsa da içinde en ufak tortu yoktu. Sürekli G12+saf su ile kullanıldı.)

Riske girmeye değmez diyerek orijinal servis ürünü Behr marka genleşme kabı siparişini geçtim.
Bu arada da genleşme kabı gelene kadar 1-2 gün sürekli su doldur boşalt yaparak sistemde kalan kir varsa çıksın diye antifrizi boşalttım.
İlk parti çıkan antifriz sağdaki. Sonraki su ile iyice karıştıktan sonra ki hali. Temiz su gelene kadar devir daim yaptırdım.

Genleşme kabı gelince değiştirip G12+saf su koyacağım tekrar.
Bir de evimin önündeki yol çalışması 3-4 haftaya bitecek. Motoru da güzelce temizleyeceğim.

Maliyet:
4 litre LM KFS 12+: 61x4 = 244TL
Behr Genleşme kabı: 195TL
5 litre saf su: 25TL
Toplam: 464TL

by_bozkurt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Seat Toledo
Aracınızın Modeli
2000 - 1.6 8v
Mesleğiniz
Tekniker
İsim Soyisim
RBozkurt
Genleşme kabı eski olmasına rağmen renk olarak temiz duruyor. En ufak yağ rengi yok.

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Aracın antifrizini değiştirmeyi düşünüyordum.
Liqui Moly KFS 12+ aldım 4 litre. 5 litrede saf su aldım. (Toplam soğutma suyu kapasitesi 7 litre)

Genleşme kabı yılların verdiği yorgunluktan dolayı rengi sararmış vaziyetteydi. Ancak yapısal olarak bir sorun yok diye değiştirmeyi düşünmüyordum.
Antifrizi değiştirmeye yeltenince fark ettim ki geri dönüş hortumunun girdiği yer çatlamış.

(Kabın rengi sararmış olsa da içinde en ufak tortu yoktu. Sürekli G12+saf su ile kullanıldı.)

Riske girmeye değmez diyerek orijinal servis ürünü Behr marka genleşme kabı siparişini geçtim.
Bu arada da genleşme kabı gelene kadar 1-2 gün sürekli su doldur boşalt yaparak sistemde kalan kir varsa çıksın diye antifrizi boşalttım.
İlk parti çıkan antifriz sağdaki. Sonraki su ile iyice karıştıktan sonra ki hali. Temiz su gelene kadar devir daim yaptırdım.

Genleşme kabı gelince değiştirip G12+saf su koyacağım tekrar.
Bir de evimin önündeki yol çalışması 3-4 haftaya bitecek. Motoru da güzelce temizleyeceğim.

Maliyet:
4 litre LM KFS 12+: 61x4 = 244TL
Behr Genleşme kabı: 195TL
5 litre saf su: 25TL
Toplam: 464TL
Harika bir iş yapmışsın Mustafa, Orijinal ürün kendini hemen belli ediyor. Bende değiştirmiştim insana haz veriyor :) q3 e yetkili servisden aldım. A6 içinde Shell almıştım.

Bu arada her yıl değişiklik yapabilsek Yeşil (İnorganik) daha iyi diye duydum. Kırmızılar metalde yeşilden daha çok hasar bırakıyormuş. Hemde her yıl değişim ile sürekli temizlenmiş oluyor.. Sen hiç araştırdın mı ?

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Antifrizleri renklerinden bağımsız düşünmek gerek. Çünkü kırmızı diye aldığımız antifrizler bile çeşit çeşit imiş.
O yüzden mutlaka üreticinin verdiği onay koduna sahip olmalı bence Murat hocam.
VAG için TL-774 D onay kodu çok az antifrizde var. O yüzden Liqui Moly tercih ettim ben.

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Değişimi yaptım.
Pespembe bir antifrizimiz oldu.
İlk fırsatta motoru da temizleyeceğim. Malzemeler hazır.

Kalorifer peteğinin girişindeki bu hortumda küçük bir delik var. Hava alma yeri. Borunun kelepçesini gevşetip geriye çekiyoruz. Hava bitip su gelene kadar bekliyoruz. Ben çeker çekmez çok az hava geldikten sonra antifriz gelmeye başladı. Hava yapmamış pek.

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Değişimi yaptım.
Pespembe bir antifrizimiz oldu.
İlk fırsatta motoru da temizleyeceğim. Malzemeler hazır.

Kalorifer peteğinin girişindeki bu hortumda küçük bir delik var. Hava alma yeri. Borunun kelepçesini gevşetip geriye çekiyoruz. Hava bitip su gelene kadar bekliyoruz. Ben çeker çekmez çok az hava geldikten sonra antifriz gelmeye başladı. Hava yapmamış pek.

Harika olmuş. Valla süpersin.

Üst Alt