B5.5 | marikan

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Geçen ay aldım aracı. 2003 model. TDI 130hp.
175.000 orjinal kilometresinde. Ufak tefek boyası var. Kaportada ufak tefek ezikler var.
Hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşan biriyim ancak kendi aracımı henüz çekme fırsatım olmadı. Elimde uygun lenste yok şu an. İdarelik bunlar. Yağmurlar bittiğinde kil+wax sonrası güzel bir çekime çıkacağız efendi ile.

30.06.2015 Güncel

16.07.2015 Güncel

N

NECBEY

Guest
Güzel bir araç güle, güle kullanın anlaşılan bahara sizi çok iş bekliyor.:tebrik:

yesil28

vwTürk Üyesi
İsim
HALİL
Soyisim
HIDIR
Hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin

hoppala26

VWTURK Gold Member
İsim
Kemal
Soyisim
Akbulut
Hayırlı olsun, şimdiden uğraşılarınızda kolay gelsin...

Ö_Mer_T

vwTürk Üyesi
İsim
Ömer
Soyisim
TÜRKŞANLI
Kazasız belasız maşallah

MT1-U06 cihazımdan gönderildi

Samet602

vwTürk Üyesi
İsim
Samet
Soyisim
KÖSE
Kazasız belasız sürüşler dilerim

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
İsim
Metin
Hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kullanın.

İkinci el araba alırsam, Size yollayayım bundan sonra :tebrik:

mustafaözen

vwTürk Üyesi
İsim
MUSTAFA
Soyisim
ÖZEN
Hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kullanın.

hamitco

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Hamit
Soyisim
Y.
Hayırlı olsun Mustafa Hocam. Allah kaza, bela göstermesin.

escala

vwTürk Üyesi
İsim
Erinç
Soyisim
AYDIN
Güle güle kullanın, klimada benim de iki tuşta sertlik var nasıl açıp temizlediniz acaba?

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Güle güle kullanın, klimada benim de iki tuşta sertlik var nasıl açıp temizlediniz acaba?
Klima panelinin etrafındaki çerçeve çekince çıkıyor. Altında paneli tutan 4 vida var. Onları söktükten sonra kenarlarından tornavida ile hafif hafif kanırtarak çekerseniz panel öne doğru gelecektir. Arkasında 4 tane soket var. Soketleri sökün ve paneli komple çıkarın kokpitten.
Daha sonra zaten panelin arka kapağı tırnaklı, içerisindeki elektronik kartlar da tırnaklar ile duruyor. Yani gayet kolay sökmesi.

İyi dilekleri için herkese teşekkürler. Bahara yapacak çok iş var. Kaportadaki ezikler ve ön arka tamponlar elden geçecek. Ön tamponun sağ tarafına akıllı vida atmışlar :( Tampon braketleri değişecek. Tampon ve kaporta arasındaki trim boşlukları ayarlanacak. Tamponlar ve siyah çıtalar boyanacak. Falan filan uzayıp gidiyor :)

mustafafoca

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
mustafa
Soyisim
özgür
Hayırlı olsun kazasız belasız sıkıntısız binin inşallah.

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Dijital Klima Paneli Bakımı

Kola döküldüğü için tuşları iyi basmayan klima panelinin temizliğini yaptım. Kısaca anlatayım sizlere.

Öncelikle paneli sökeceğiz.
-Klima panelinin etrafındaki çerçeve bulunduğu yere sıkışarak geçmeli şekilde yapılmış. Bir köşesinden hafifçe tutup çektiğinizde zaten rahatlıkla çıkabiliyor.
-Çerçeve çıktıktan sonra paneli tutan 4 adet torks vida mevcut. (Büyüklüğünü hatırlamıyorum) Bunları söktükten sonra panel hemen elinize gelmeyecektir. Sağ ve sol tarafından tutan tırnaklar var. Her iki kenardan tornavida ile hafif hafif kanırtarak öne doğru alın paneli.
-Arkasında 4 adet soket mevcut. Tırnaklarını kurtarıp soketleri çekiyoruz.

Paneli söktükten sonra şimdi içini açıp temizleyeceğiz.
-Panelin arka kapağı tırnaklı. Tırnaklar sert biraz. Hepsini aynı anda boşandırabilemek için ikinci bir kişiden yardım isteyebilirsiniz.
-Arka kapağı sökünce elektronik kartın iki tane olduğunu göreceksiniz. Biri arka kapakta kalacak diğeri ön kapakta. Birbirine bağlayan soketi boşandırıyoruz.
-Kartlarda yine tırnaklı. Tırnakları boşandırıp kartları söküyoruz.
-Kartları tozlarından arındırdıktan sonra yağsız kontak spreyi ile güzelce yıkıyoruz her iki kartı da.
-Ön kartta bir adet küçük motor bulunmakta. Motoru da yıkadıktan sonra WD-40 tarzı bir yağlandırıcı ile yağlamakta fayda var. İleri de ses yapabilir.
-Ön ve arka kapağı su ile yıkayabilirsiniz plastik zaten.
-Temizlik işleri bittikten sonra parçaların tamamen kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra da işlemleri ters işletip tekrar topluyoruz.

Not: İşlemler esnasında çekilmiş detaylı fotoğraflar yok. İşe başladığımda olaya odaklanıp foto çekmeyi unutuyorum. Biraz da sonuca hemen ulaşmak istediğimden çekemiyorum. :) Sabırsızım yani :)

Fotoğraflar:

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
İyi dilekleriniz için teşekkürler.

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
İç Kapı Kolunun Mat Siyaha Boyanması

Deforme olan sol iç kapı kolunu haftasonu mat siyaha boyadım.
Öncelikle kapı kolunu sökmemiz gerekiyor. Youtube'da konu hakkında videolar var. O kısmı geçiyorum. Gayet basit zaten.

Kolu söktükten sonra üzerindeki cam düğmelerinin 3 vidasını sökerek düğmeleri koldan alıyoruz.

Detaya girecekseniz tarif edeyim. Butonların üzerindeki kapaklar sökülüyor. Her biri kenarlarında 2 yuvarlak tırnak ile duruyor. Söküp hepsini güzelce yıkadım temizledim. Amacım butonu komple dağıtıp içini de kontak spreyi ile temizlemekti ama çalışmasında bir problem olmayınca sökmeye üşendim.

Daha sonra kola geri dönüyoruz. Kolun plastiğinin üzeri yumuşak bir tabaka ile kaplanmış. Kolay deforme oluyor. O yüzden ileride çirkin görünüyor. O yumuşak tabakayı bulaşık süngerinin yeşil tarafı ve aseton ile temizledim. Butonların çukurları filan baya uğraştırıyor haberiniz olsun.

Daha sonra ahşap dekoru maskeliyoruz. ve boya işine başlıyoruz.

Boya işlemi bittikten sonra kurumaya bırakıyoruz. En sonra da butonları tekrar üzerine takıp aracımıza monte ediyoruz.

Öncesi - Sonrası

burak4135

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
murat
Soyisim
SANDIKLI
mustafa hocam maşallah araç rengimiz aynı benim araç 1.8t 2001 model aşağı yukarı aynı şeyleri yapmışız bende kolçağın içine audio systemi monte ettim kapı ve tampon çıtalarına orjinal krom giydirme yapıyolar bide çıtayı boyattıkmı highline görünüme kavuşcaz inşallah bende işler bitince konu açacaktım benden önce davranmışınız elinize sağlık başarılı çalışmalar

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Teşekkürler Murat hocam. Nikelaj ile uğraşmam sanırım. Benim tamponda kırık filan var. Yaptırıp komple boyatacağım gövde rengine. Onun dışında ufak tefek dokunuşlarım olacak zamanla. Orjinal çizginin dışına çıkmayı düşünmüyorum. Genelde araçta eski yıpranmış yerleri onarıyorum. Yaza komple girişirim zaten.
1.8T güzel araç. Gönül isterdi ama nasip TDI imiş:)

burak4135

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
murat
Soyisim
SANDIKLI
Teşekkürler Murat hocam. Nikelaj ile uğraşmam sanırım. Benim tamponda kırık filan var. Yaptırıp komple boyatacağım gövde rengine. Onun dışında ufak tefek dokunuşlarım olacak zamanla. Orjinal çizginin dışına çıkmayı düşünmüyorum. Genelde araçta eski yıpranmış yerleri onarıyorum. Yaza komple girişirim zaten.
1.8T güzel araç. Gönül isterdi ama nasip TDI imiş:)
nasipten öte köy yok kesinlikle aynen. orjinal krom çıtası yapıyolar ankarada boyamada yapılmalı tabikide highline gibi görünmesini isterim bende ondan dedim. 6 ileri iyidir :)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Aslında yazın Ankara'ya gideceğim büyük ihtimal. Sınavım var. Gitmişken de çamurluk ağızında ve kaportada ufak göçükler var onları boyasız yaptırmayı düşünüyorum Ankara'da. Bakalım hoşuma giderse dediğiniz gibi nikelaj da yaptırırım gitmişken.

Üst Alt