Audi A4 B6 kasanın kumandasını B7'ye çevirme (Yeni Tip Kumanda) Vol-3

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro
Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere sağdaki anahtar B6 kasa A4'ün anahtarı yani eski tip ve B5 kasa ile de aynı. Soldaki anahtar ise B7 kasanın anahtarı daha yeni ve şık görünüyor. Şimdi B6 kasanın anahtarını nasıl B7 kasanın anahtarına çevireceğimize birlikte bakacağız. :)

Gerekli Malzemeler :

8E0 parça kodu ile başlayan ve 433 Mhz olan B7 A4 kumandası.
Benim aldığım kumandanın parça nosu 8E0837220Q 433 Mhz.
Torx 5,
Torx 6 tornavida.
Vag-Com Full Sürüm (Ben VCDS 10.6 kullandım)
Tabi biraz el becerisi ve son olarak anahtarın ucunu çektireceğiniz anahtarcı.

Malzemelerimiz hazır ise şimdi başlayabiliriz. Tabi şunu belirteyim bizim araçlarımızın gösterge paneli ve immobiliaser'ı crypto'lu olduğu için her anahtarcı immo chipini kodlayamaz. Benim elimde 2 tanesi kumandalı 1 tanesi plastik acil durum anahtarı olmak üzere orjinal 3 tane anahtarım vardı. Bunların 3'ü de arabayı çalıştırıyor. Kumandalıları bozmadım tabiki. Küçük plastik olan anahtarımın içerisindeki immo chipini çıkardım. Biilmeyenler için immo chipi aracın çalışmasını sağlayan chiptir. Anahtarınızın ucundan birebir çektirseniz bile bu chip olmadan arabayı çalıştıramazsınız. Kontağı çevirebilirsiniz, araç çalışır ve immo devreye girip hemen stop eder. Dolayısı ile aracın immobiliaser'ine tanıtılmış immo chipinin anahtarınızda kullanılması gerekiyor. Ben yeni aldığım B7 kumandasına küçük plastik anahtarın içerisindeki immo chipini çıkarıp aktardım. İmmo Chipi aşağıdaki gibidir :

Plastik acil durum anahtarımdan immo chipini çıkartıyorum :

Küçük Plastik Anahtarı Olmayanlar ise Eski Kumandalrındaki mevcut immo chipini kullanabilirler.
B6 kasa kumandasından immo chipini çıkarma :

Yeni tip B7 kasanın kumandasını sökme ve immo chipini değiştirme :

Kullanılmış B7 kumandası aldığım için içerisindeki mevcut immo chipini çıkarıp yerine küçük siyah anahtarımdan çıkardığım orjinal chipi takıyorum.

Daha sonra anahtarımızı topluyoruz. Artık anahtarımız orjinal immo chipi sayesinde arabayı çalıştırabilir. Tabiki ucundaki demir anahtarı da çektirdikten sonra. B7 kasanın anahtar demiri B6'nınkinden biraz farklı onun için B7 kumandasının çekilmemiş demirinden bulmak durumundasınız. Aradaki farkı gösteren resim :

Şimdi geriye anahtarın uzaktan kumanda fonksiyonunun araca tanıtılmasına yani kodlamaya geldi. Böylelikle yeni anahtarımızla aracımızın kapılarını açıp kapayabileceğiz :

Kodlama :

Öncelikle;
[Select]
[46 - Comfort System]
[Measuring Blocks]
Channel 007
[Read]

Burada memory posion'da kaç kumanda kayıtlı görebilirsiniz.
Örneğin 1100 Yazıyorsa 2 kumanda kayıtlı demektir. 1110 yazıyorsa 3 kumanda kayıtlı demektir. Bu ekranda kumandanızın tuşlarına bastığınızda hangi kumandanın kaçıncı düğmesine bastığınızı da gösterecektir.

Daha sonra ;

[Select]
[46 - Comfort System]
[Adaptation - 10]
Channel 021.
[Read]

Buradaki ekranda "0" değerinin olduğunu göreceksiniz. Aracınızın fabrikasyon 2 adet kumandası olduğundan muhtemelen memory pozisyonunda 2 kumanda kayıtlıdır.
Daha önce 2 kumanda kayırlı ise siz "0" değerinin olduğu yere "3" yazın sonra [Test] düğmesine basın.
Ardından da yeni kumandamızın herhangibir düğmesine 2-3 saniye basın.
Sonra ise

[Save]

[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

Artık yeni kumandamızın Uzaktan kumanda senkronizasyonunu da yapmış bulunuyoruz.

Altug

1
VWTURK Gold Member
Güzel paylaşım için teşekkürler Gökhan'cığım... Ellerine sağlık..

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro

salihdutman

vwTürk Üyesi
Ellerine sağlık,döktürmüşsün yine.İyi günlerde kullanmanı dilerim.

FameNeS

VWTURK Gold Member
gökhan sağlam iş çıkarıyorsun yau. çok takdir ediyorum kardeşim seni. peki uçlarını da değiştirsen olmazmıydı :S

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
Yok ki bi A4 ümüz :) Maşallah. Ellerine sağlık :)

ibozum

VWTURK Gold Member
:alkis:

Anlatım güzel, yapılan iş güzel, işçiliğe zaten söz yok.. Ne denir ki Gökhancım sana :)

BRSv5

vwTürk Üyesi
anlatım süper işçilik on numara emege paha biçilemez :) güle güle kullan gökhan :)

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
ee artık içeride B6 kasa dan eser kalmadı, bide koltuklara el atalım içi tamam. dışınada yurt dışındaki elemanın yaptığı gibi 4 çamurluk, 4 kapı, bagaj ve kaput 2 de far aldıkmı al sana B7.5. şimdi kafana takarsın felan dur neme lazım şaka yaptım. :D eline yakışan elinden geldiğince güzel yapmışın. çalışmalarının devamını beklemioruz artık. yeter bu kadar aga :D:D:D:D:D

FameNeS

VWTURK Gold Member
ee artık içeride B6 kasa dan eser kalmadı, bide koltuklara el atalım içi tamam. dışınada yurt dışındaki elemanın yaptığı gibi 4 çamurluk, 4 kapı, bagaj ve kaput 2 de far aldıkmı al sana B7.5. şimdi kafana takarsın felan dur neme lazım şaka yaptım. :D eline yakışan elinden geldiğince güzel yapmışın. çalışmalarının devamını beklemioruz artık. yeter bu kadar aga :D:D:D:D:D
ah kih koh koh kohhhh

ibozum

VWTURK Gold Member
:D :D :D :alkis: :D :D :D

İlahi Necati Abi yaaa

agustos44

vwTürk Üyesi
Ellerine sağlık dostum, keyif verivi bu işler ...

CRUİSE ALİ

Uzaklaştırılmış Üye
arkadaşlar bu anahtarlardan bende oldukca var sıfır eger kumandalarını b6 kasadan b7 kasaya çevirmek isteyen varsa yardımcı olurum iyi günler tel: 0535 490 33 66.

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
:D :D :D :alkis: :D :D :D

İlahi Necati Abi yaaa
nişanlanmak için samsuna gitti adam . para başka şeylerde lazım olacak ona. heralde arabada yatıp kalkmayı düşünmüyor :D:D:D:D:D:
abisi olarak YETER demek istedim . zaten her projede ön fizibiliteyi beraber yapıyoruz. projelere çalışırken bile gözlerinin içi gülüyo, bişey diyemiyorum. yeterki gülücükler yüzünden eksik olmasın.gerçi EVLENdiği zaman arabayı zor görürür artık. :D:D:D:D:D:D:D:D

FameNeS

VWTURK Gold Member
hep gülsün inşallah

hepimiz gülelim inşallah

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro
Ellerine sağlık,döktürmüşsün yine.İyi günlerde kullanmanı dilerim.
Teşekkürler abicim. :)
gökhan sağlam iş çıkarıyorsun yau. çok takdir ediyorum kardeşim seni. peki uçlarını da değiştirsen olmazmıydı
Sağolasın Fatih abi, son fotoğrafı senin gibi düşünenler için koymuştum. Uçlarının uzunlukları birbirinden farklı.
Yok ki bi A4 ümüz :) Maşallah. Ellerine sağlık :)
Sen A4'ü almadan önce yapılacak şeyleri önceden hazırlıyorum ki sana bolca doküman olsun abicim. :)
Anlatım güzel, yapılan iş güzel, işçiliğe zaten söz yok.. Ne denir ki Gökhancım sana :)
Saygılar abicim. :)
anlatım süper işçilik on numara emege paha biçilemez :) güle güle kullan gökhan :)
Teşekkürler Barış. :)
ee artık içeride B6 kasa dan eser kalmadı, bide koltuklara el atalım içi tamam. dışınada yurt dışındaki elemanın yaptığı gibi 4 çamurluk, 4 kapı, bagaj ve kaput 2 de far aldıkmı al sana B7.5. şimdi kafana takarsın felan dur neme lazım şaka yaptım. eline yakışan elinden geldiğince güzel yapmışın. çalışmalarının devamını beklemioruz artık. yeter bu kadar aga :D
Tamam tamam :D
Walla abi aslına bakarsan bu arabanın dışı, özellikle de arkadan görünüşü B7'den daha kaslı ve şık duruyor. Sonuçta B7 bunun üzerinde makyaj atılmış hali. Ne demişler güzelin güzel olduğunu anlaman için makyajsız haline bakacan (Dememişlerse de ben diyorum.) :D
Şaka bir yana dışında yapılacaklar belli abi, bagaj üstü lip spoiler, çift egsoz çıkışı (1.8T'lerdeki gibi) ve tampon altlarının kendi renginden boyanması. :)
Ellerine sağlık dostum, keyif verivi bu işler ...
Çok teşekkür ederim. Ben bu işlerle uğraşırken dediğiniz gibi çok keyif alıyorum. Hatta başarıyla sonuçlandığında, hani bir ressamın tablosunun önüne geçip yaparken aklına bile gelmemiş olan anlamları çıkartırcasına keyif alıyorum, izlemekten kullanmaktan. Herkse tavsiye ederim çok güzel bir hobi.
arkadaşlar bu anahtarlardan bende oldukca var sıfır eger kumandalarını b6 kasadan b7 kasaya çevirmek isteyen varsa yardımcı olurum iyi günler tel: 0535 490 33 66.
Ali bey ilginiz için teşekkürler. Sizi dükkanınızda görmek tanışmak istiyorum açıkçası, Borası olan arkadaşa Cruise Control taktırcaz ama Antalyada şuan. Haberleşiriz. :)
nişanlanmak için samsuna gitti adam . para başka şeylerde lazım olacak ona. heralde arabada yatıp kalkmayı düşünmüyor :D
abisi olarak YETER demek istedim . zaten her projede ön fizibiliteyi beraber yapıyoruz. projelere çalışırken bile gözlerinin içi gülüyo, bişey diyemiyorum. yeterki gülücükler yüzünden eksik olmasın.gerçi EVLENdiği zaman arabayı zor görürür artık. :D
Allah razı olsun abicim :sev2:
Walla düğünden önce tüm projeler bitsin istiyorum, onun için hız verdik biraz. :)
hep gülsün inşallah
hepimiz gülelim inşallah
İnşallah :duaci:

ibozum

VWTURK Gold Member
nişanlanmak için samsuna gitti adam . para başka şeylerde lazım olacak ona. heralde arabada yatıp kalkmayı düşünmüyor :D:D:D:D:D:
abisi olarak YETER demek istedim . zaten her projede ön fizibiliteyi beraber yapıyoruz. projelere çalışırken bile gözlerinin içi gülüyo, bişey diyemiyorum. yeterki gülücükler yüzünden eksik olmasın.gerçi EVLENdiği zaman arabayı zor görürür artık. :D:D:D:D:D:D:D:D
Yüzündeki o gülücük hakkaten yakışıyor Allah her daim güldürsün güzel kardeşimizi ama sende Necati Abi abisi olarak yapacağı şeye burun kıvır yok olmaz hiç güzel olmamış iğrenç durur felan de ki yapmak içinden gelmesin :D Hatta biz de forum olarak nasıl yaptımda bişey paylaştığında beğenmeyelim regeneration isteğini köreltelim :D

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro
Yüzündeki o gülücük hakkaten yakışıyor Allah her daim güldürsün güzel kardeşimizi ama sende Necati Abi abisi olarak yapacağı şeye burun kıvır yok olmaz hiç güzel olmamış iğrenç durur felan de ki yapmak içinden gelmesin :D Hatta biz de forum olarak nasıl yaptımda bişey paylaştığında beğenmeyelim regeneration isteğini köreltelim :D
Alemsiniz var yaa, bunun için daha çok seviyorum sizleri. :sev2:

akın84

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
:alkis: :alkis: :alkis: Allah seni ve aracını (iyi ve kötü) nazarlardan korusun. Bazen kendime kızıyorum neden Gökhan'a yakın bi yerde değilim diye :)

Son düzenleme:
Üst Alt