Ateşleme Bobini ve Lpg Tesisatı Yeniden Hayat Buluyor...

Muhammettopal33

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Wolkswagen
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
Boyaci
Sevdiğimiz bir arkadaşımızın 1.8t aracının Motor ve Lpg tesisasını yedinen dizayn ettik. Aracın sahibi arkadaşımız, Ateşleme bobinleri, enjektör ve lpg tesisatını yakın zamanda oto elektrikcisine toplatmış ancak bu durumdan pek hoşnut olmadığını belirterek benden yardım istedi aramızda gün belirleyip dün sabah itibarı ile başlayıp akşam geç saatler de işi bitirdik yüzümüzün akıyla aracı teslim ettik(y)yorucu bir günün ardından Mehmet ustanın kahve ikramı çok iyi geldi sağolsun :giggle:

Bugün sizlere sözde oto elektrikcisinin yaptıklarından ziyade kendi yaptıklarımı resimli olarak anlatmaya çalışacam, yorumu sizlere bırakıyorum. :unsure:

Aracın ilk hali, gördüğünüz üzere bobin , lpg ve enjektör tesisatı vahim durumda:unsure:

Ekli dosyayı görüntüle 1971

Bobin tesisatının üstündeki gırtlak hortumlar söküldükten sonraki durumu, 🤔 bir damla lehim ve bol, bol bant sarılmış ;)

Ekli dosyayı görüntüle 1972

Öncelikle kabloları tek tek açtım, boylarını ayarlayıp tam iletken kablo bağı ile tutturduktan sonra güzelce lehimleyip makaron la kapattım.:)

Ekli dosyayı görüntüle 1973

Soldaki resimde lpg gaz ve elektrik tesisatı ön tarafa montajı yapılmış çok çirkin bir görüntü oluşturduğu için, tesisatı komple yerinden söküp emme manifoldu nun arkasından dolaştırarak tesisat ve enjektörleri en uygun olan yere yerleştirdim.:geek:

Benzin ve lpg enjektörlerinin elektrik tesisatını açtığımda tüm kablolar kırılmış bir çok yerden ek yapılmış karman çorman bir görüntü olmuş. Kabloları yanlış bağlalamamak için tek, tek numaralandırıp derli, toplu bir şekilde lehimleyip, kaliteli bir bantla montajını yaptım en sağdaki resimdeki gibi.:)

Bobin tesisatının montajından sonra Doğuş Otodan aldığımız kablo kılıfını taktık.:cool:

Ekli dosyayı görüntüle 1976

.........................................................Ve Mutlu Son........................................................................
Son olarak her hangi bir tekleme vs. varmı diye aracın yol testini yapıp arkadaşımıza teslim ettik Güle, güle kazasız günlerde kullansın....

Bu konuda bana her türlü yardımını esirgemeyen TUNA OTOMOTİV Mehmet kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum...
Abi aynı sikinti beni arabada var araç 2009 model passat 1.8 tsi motor kablolari hepsi yırtık araç tekleyerek çalışıyor bana yardımcı olabilir misiniz

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Abi aynı sikinti beni arabada var araç 2009 model passat 1.8 tsi motor kablolari hepsi yırtık araç tekleyerek çalışıyor bana yardımcı olabilir misiniz
Yakından görmeden size nasıl yardımcı olabilirim en azından bahsettiğiniz ateşleme bobin tesisatının detaylı resimlerini paylaşabilirseniz ona göre bir fikir yürütürüz.

chemistanbul

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Octavia
Mesleğiniz
Kimyager
hayatta kızmamışımdır işini düzgün yapmayan ve kendine usta diyen dedirten insanlara kızdığım kadar.

1 sene önce sattığım skoda felicia arcımda tekleme sorunları başlamıştı. birkaç yere gittim ve boğaz kelebeği sorunu dediler. arıza yapmış değişmesi gerekiyormuş. yaptırıp 17000 TL ye sattığım 2000 model aracın boğaz kelebeğine 1000tl ödemiştim. tabi kızdığım konu burada başlıyor. değiştiren usta değişimi yaptıktan sonra kablolarada bakayım dedi.(neden ilk başta bakmıyor, çünkü işine gelmiyor. uğraşmak istiyor. parça değişiminden kolay para kazanmak varken kim uğraşacak.) ve bazı kablolarda sıkıntı tespit etti. onarımdan sonra aldık ve kısa süre sonra sattık. o zamanlarda acelem olduğu için işin üstüne çok düşemedim ama 1-2 ay önce o zaman çıkan ve arızalı denilen boğaz kelebeğini sattım.(tabi ki sattığım kişiye bilgi verdim. aynı burada anlattığım gibi durumu anlattım ve çalışırsa parasını göndermesini tembihledim.yani hakka geçmedim) alan arkadaş taktı ve abi parça sorunsuz dedi.

5-6 ay önce felicia dan sonra aldığım octavia da krank mili konum sensörü arızası verdi. neyse tanıdığım bir ustaya gittim ve sensörün değişmesi gerektiğini söyledi. sensör ve işçilik 600 tl ödedim. ama işlemler bitmeden depodaki yakıt pompasında da sorun tespit etti. ve onunda değişimi ile 870tl ye çıktık dükkandan. yine durum acil olduğundan (tabirim için kusura bakmayın) kucağa oturduk ve hemen bırakmadı usta sağolsun. canımı sıkan nokta ise tüm işlemleri yaptıktan sonra "senin sensörde sorun olmayabilir.sağlam olabilir.sorun pompadaki kısa devreden de kaynaklanabilir" demesi oldu.

ustaların!!! , araç sahiplerini para kasası olarak görmesi ve geleni yolmadan bırakmamaları ve genellikle zor durumdan faydalanmaları ve işçilik namına (birçoğunun) bir halt yapmamaları gerçekten çok üzücü. ve maalesef eleştirdiğim bu şekilde çalışan kişilerin sayısı hayli fazla. yani iyi ustaların sayısı oldukça az.

bunların yüzünden @NECBEY gibi abilerimizi burada devamlı soru yağmuruna tutup destek istiyoruz. şükür ki kendileri her seferinde yolumuzu aydınlatıcı şekilde bizlere yardımcı oluyor.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Bugün yeni B6 tesisatı daha yeniledik arkadaşımız iyi günlerde kullansın😀

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Bugün yeni bir B6 tesisatı daha yeniledik arkadaşımız iyi günlerde kullansın😀

B44A943C-C1E6-4F59-B862-74E08C68539B.jpeg

Ekli dosyalar

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Yeni bir A4 B7 1.8t quattro nun ateşleme bobini ve enjektör tesisatını yeniledik.
727A0158-8E9D-44E9-84D0-460EDE1B8C23.jpeg

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
Arap saçına dönmüş lakin eski araçların bir çoğu böyle.Motor içi tesisat aşırı ısı ve ağır kirlere maruz kaldığı için , dış kaplama zamanla toz haline geliyor oynadıkça kanser gibi ilerliyor .

chemistanbul

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Octavia
Mesleğiniz
Kimyager
@NECBEY abi sizin bir mekan mı var yoksa böyle kıramadığınız arkadaşlara mı destek oluyorusunuz keyfine

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
@NECBEY abi sizin bir mekan mı var yoksa böyle kıramadığınız arkadaşlara mı destek oluyorusunuz keyfine
Kendime ait dükkanım yok ancak forum üyemiz Tuna oto Mehmet ustanın servisinde yapmaya çalışıyorum, ilk başlarda mevcut tesisat üzerinde onarım yapmaya başladım yaptığım onarım her ne kadar iş görsede mevcut kablolar ve soketlerin özelliğini yitirmiş olması sebebiyle çok sağlıklı olacağını düşünmediğimden dolayı bobin tesisatını orijinali ile bire bir yapmaya karar verdim. Bunun için epey araştırma yapıp kafa yordum, kullandığım kablolar yüksek ısıya dayanıklı özel silikon kaplı orijinalinden çok daha kaliteli ve uzun ömürlü gerçek bakır malzemeden üretilmiş yerli malı kablo kullanıyorum.

Resimde de göreceğiniz üzere tek parça eksiz set halinde hazırlıyorum sonra montajını orijinaline uygun bir şekilde özel bağlayıcı aparatlarla yapıyor, bu şekilde fabrikandan yeni çıkmış gibi en az bir on yıl daha kullanılabilirlik sağlanmış oluyor 😀 Elimizden geldiğince İhtiyacı olanlara amatörce yardımcı olmaya çalışıyoruz.

0c0ae642-dad8-4ce7-bc40-b69427dbc50d.jpgf169281f-5fee-444d-9053-3c6e06e44b0c.jpg

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Kendime ait dükkanım yok ancak forum üyemiz Tuna oto Mehmet ustanın servisinde yapmaya çalışıyorum, ilk başlarda mevcut tesisat üzerinde onarım yapmaya başladım yaptığım onarım her ne kadar iş görsede mevcut kablolar ve soketlerin özelliğini yitirmiş olması sebebiyle çok sağlıklı olacağını düşünmediğimden dolayı bobin tesisatını orijinali ile bire bir yapmaya karar verdim. Bunun için epey araştırma yapıp kafa yordum, kullandığım kablolar yüksek ısıya dayanıklı özel silikon kaplı orijinalinden çok daha kaliteli ve uzun ömürlü gerçek bakır malzemeden üretilmiş yerli malı kablo kullanıyorum.

Resimde de göreceğiniz üzere tek parça eksiz set halinde hazırlıyorum sonra montajını orijinaline uygun bir şekilde özel bağlayıcı aparatlarla yapıyor, bu şekilde fabrikandan yeni çıkmış gibi en az bir on yıl daha kullanılabilirlik sağlanmış oluyor Elimizden geldiğince İhtiyacı olanlara amatörce yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 4113Ekli dosyayı görüntüle 4114
Bence amatör değil. Tam profesyonel bir uygulama.

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
@NECBEY Dükkan açınca işler sarpa sarıyor , hobi tarzı güzel .

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Üst Alt