Arka Kırmızı aydınlatma ışığı Sis gibi parlak

Voodoo

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW Caddy Life
Aracınızın Modeli
105Bg, Otomatik
Dün aracımda arka taraftaki kırmızı gece aydınlatma ışığının ampülü yanmıştı değiştirdim. Ancak değiştirdiğimde yeni taktığım ampülün normal değil sis lambası modundaki gibi parlak yandığını gördüm. Diğer taraf normal yanıyor sis farını açınca parlaklaşıyor ama yeni değiştirdiğim her zamam parlak yanıyor.
Sorun ne olabilir?

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Dün aracımda arka taraftaki kırmızı gece aydınlatma ışığının ampülü yanmıştı değiştirdim. Ancak değiştirdiğimde yeni taktığım ampülün normal değil sis lambası modundaki gibi parlak yandığını gördüm. Diğer taraf normal yanıyor sis farını açınca parlaklaşıyor ama yeni değiştirdiğim her zamam parlak yanıyor.
Sorun ne olabilir?
Resim varmı merak ettim doğrusu

korfirak

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Passat 1.8T
Mesleğiniz
Jeofizik Mühendisi
Sorun ne olabilir?
Hocam selam.
Ampuller çift telli malumunuz. Bunun üzerine duylari zorla ters takma gibi birşey geliyor aklıma veya uygun ampul değil. Sağ ile solu yer degistirip bakar mısınız?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Voodoo

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW Caddy Life
Aracınızın Modeli
105Bg, Otomatik
Hocam selam.
Ampuller çift telli malumunuz. Bunun üzerine duylari zorla ters takma gibi birşey geliyor aklıma veya uygun ampul değil. Sağ ile solu yer degistirip bakar mısınız?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aslında 2 ampül aldım. İkiside aynı idi. Arkası çift duy'lu. birisi patlamıştı ama hadi ikisinide değiştireyim elim değmişken dedim. Biri normal yanarken diğerinde bu parlaklık sorunu çıktı. Yani göz yanılması falanda değil. Bayağı parlak. Zaten sisleri açtığımda düzgün olan parlıyor , diğer, aynı parlak halini koruyor. Zorla takma kısmına gelince; yanlarında iki tane pin var. Ve asimetrik. yani ters takmak mümkün değil gibi. Yinede bakacağım tekrar. Bilgilendiririm.

Resim varmı merak ettim doğrusu
Resim çeker paylaşırım.

hosmy

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
2017- Passat
Aracınızın Modeli
1.6Tdi Highline
Mesleğiniz
EYT
İsim Soyisim
Hasan
Aslında 2 ampül aldım. İkiside aynı idi. Arkası çift duy'lu. birisi patlamıştı ama hadi ikisinide değiştireyim elim değmişken dedim. Biri normal yanarken diğerinde bu parlaklık sorunu çıktı. Yani göz yanılması falanda değil. Bayağı parlak. Zaten sisleri açtığımda düzgün olan parlıyor , diğer, aynı parlak halini koruyor. Zorla takma kısmına gelince; yanlarında iki tane pin var. Ve asimetrik. yani ters takmak mümkün değil gibi. Yinede bakacağım tekrar. Bilgilendiririm.

Sis ampulleri , tek duylu olurlar ( 21watt ) Ve stop farının başka bir gözünde ( park veya fren ampulünden başka bir konumda ) bağımsız şekilde yanarlar.

Çift duylu ampuller park ve fren ışıklarının aynı ampul üzerinden aydınlatma sağladıkları stop farı tiplerinde kullanılır.

Çift duylu ampullerin:

bir duyu 5w

diğer duyu 21 w gücündedir.

park lambalarının bağlı olduğu kablo 5 watt lık duya temas etmeli

fren lambalarının bağlı olduğu kablo 21 watt lık duya temas etmeli

bu durum ters olursa parklar yakıldığında 5 watlık flaman ışık vermesi gerekirken 21 watlık falaman ışık verir. Ve parlar açıkken frene basılmış veya sis lambası açılmış gibi güçlü ışık verir.

Eski ampul ile yeni ampul ün yanlarındaki pin çıkıntılarının Simetrik veya asimetrik şekilde aynı olup olmadığına dikkat edin.

Ya da farklı marka ampul deneyin.

Yani kısaca şu anda kullandığınız ampulün

ya pin tırnakları hatalı7farklı yada duy yönü sizin araca uyumsuz.

Yine de Ampul değiştirmeden , mevcut durumda takılı olan ampulün yanma şekillerini düzeltmek için

ampul soketindeki artı ( + ) kabloların yerini değiştirin

Park + Fren Soketinde

2 adet artı ( + )

1 adet eksi ( - ) kablo vardır . Veya sadece iki adet artı ( + ) kablo bulunur, eksi ( - ) olan hat diğer uyarıcılar ( geri vites - sis ) ile ortaktır.

Artı (+ ) kabloların Biri park diğeri fren içindir.

Artı olan kabloları yer değiştirirseniz olması gerektiği gibi

Parklarda 5watt lık flaman
Frenlerde 21 watt lık falman ışık verecektir.

Biraz uzun oldu , İnşallah anlatabilmişimdir.

.

Son düzenleme:

Voodoo

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW Caddy Life
Aracınızın Modeli
105Bg, Otomatik
Sis ampulleri , tek duylu olurlar ( 21watt ) Ve stop farının başka bir gözünde ( park veya fren ampulünden başka bir konumda ) bağımsız şekilde yanarlar.

Çift duylu ampuller park ve fren ışıklarının aynı ampul üzerinden aydınlatma sağladıkları stop farı tiplerinde kullanılır.

Çift duylu ampullerin:

bir duyu 5w

diğer duyu 21 w gücündedir.

park lambalarının bağlı olduğu kablo 5 watt lık duya temas etmeli

fren lambalarının bağlı olduğu kablo 21 watt lık duya temas etmeli

bu durum ters olursa parklar yakıldığında 5 watlık flaman ışık vermesi gerekirken 21 watlık falaman ışık verir. Ve parlar açıkken frene basılmış veya sis lambası açılmış gibi güçlü ışık verir.

Eski ampul ile yeni ampul ün yanlarındaki pin çıkıntılarının Simetrik veya asimetrik şekilde aynı olup olmadığına dikkat edin.

Ya da farklı marka ampul deneyin.

Yani kısaca şu anda kullandığınız ampulün

ya pin tırnakları hatalı7farklı yada duy yönü sizin araca uyumsuz.

Yine de Ampul değiştirmeden , mevcut durumda takılı olan ampulün yanma şekillerini düzeltmek için

ampul soketindeki artı ( + ) kabloların yerini değiştirin

Park + Fren Soketinde

2 adet artı ( + )

1 adet eksi ( - ) kablo vardır . Veya sadece iki adet artı ( + ) kablo bulunur, eksi ( - ) olan hat diğer uyarıcılar ( geri vites - sis ) ile ortaktır.

Artı (+ ) kabloların Biri park diğeri fren içindir.

Artı olan kabloları yer değiştirirseniz olması gerektiği gibi

Parklarda 5watt lık flaman
Frenlerde 21 watt lık falman ışık verecektir.

Biraz uzun oldu , İnşallah anlatabilmişimdir.

.
Şu an ayakta alkışlıyorum Siz'i.

Yandaki pimler takarken asitmetrik gibi geldi. Belki yanılıyorumdur. Bakacağım ve deneyeceğim. Aynı yerden aynı anda iki ampül aldım. Biri normal çalışıyorsa muhtemelen ben bir şekilde yanlış vs taktım veya buna benzer birşey oldu.

Detaylı ve öğretici yorumun için teşekkürler tekrar.

Üst Alt