• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

ABD’nin hazmedemediği film

skylineGTR32

vwTürk Üyesi
Katılım
6 Şub 2006
Mesajlar
2,675
Tepkime puanı
2
Yaş
35
Şehir
istanbul
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
SuperB
Mesleğiniz
Sigrtacı
İsim Soyisim
yaşar

Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen “Petrol Yasası” ile tekrar gündeme gelen “Türkiye’nin petrollerini çıkarmayı kim engelliyor?” sorusu, bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Selami Çalışkan, 1975 yılında İHL öğrencisi iken izlediği, konuyla ilgili bir filmin peşine düşünce, ilginç bilgilere ulaştı. Filmde, ABD’lilerin “petrol yok” dediği bir kuyuyu gizlice açan Türk işçilerin petrol bulma öyküsü yer alıyor.
Filme diplomatik baskı
1966 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “toprağın Kanı” isimli filmin akibeti, Türkiye petrollerinin başına gelenleri özetler nitelikte. Antalya 3. Altın Portakal Film Yarışması’nda birincilik kazanan film, dönemin ABD Büyükelçisi’nin baskısıyla birincilikten olur. İçeriğinde “petrol” geçen filmi bile hazmedemeyen Amerika’nın 1966 yılında bir Türk filmi için yaptığı diplomatik baskı, filmin senaristi Recep Bilginer’i de isyan ettirmiş.
Selami Çalışkan
ABD, içinde “petrol” geçen filmi bile hazmedememiş. 1966 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve emeği geçenlerin çoğunun Rahmet-i Rahman’a kavuştuğu “Toprağın Kanı” filmi, Antalya 3. Altın Portakal Film Yarışması’nda birinciliğe seçilir. Ancak jüride bulunan Amerikalı durumu ABD elçiliğine bildirir. ABD Ankara Büyükelçisi, aynı zamanda Jüri Başkanı olan Antalya Belediye Başkanı Dr. Avni Tolunay’ı arar. Tolunay, gece jüri üyelerini toplar ve “Toprağın Kanı” ikinci, Haldun Dormen’in “Bozuk Düzen” filmi birinci ilan edilir. Bu haberi duyan filmin senaristlerinden Recep Bilginer, basın toplantısıyla yarışmayı protesto ettiğini açıklar ve Antalya’dan ayrılır.
Coğrafya öğretmeninden film ziyafeti
Yıl: 1975. Trabzon İmam-Hatip Lisesi, beşinci sınıfında öğrenciyim. Coğrafya öğretmenimiz Remzi Erdem, 2 dersliğin birleştirilerek sinema salonu haline getirildiği yerde güzel bir film izlettireceğini söyledi. Dersleri boş olan 2 sınıfın öğrencisi (yaklaşık 140 kişi) filmi izlemeye başladık.
Filmin bir sahnesi vardı ki, onu görünce kendimizi tutamadık. Ellerimiz patlarcasına alkışladık, filmi yapanlara, senaryosunu yazanlara, yardım edenlere ve oynayanlara dua ettik. Bu sahne, yabancı mühendislerin “Buradan petrol çıkmaz” dedikleri yerde, onlardan gizli, geceleri çalışarak Türk işçileri petrol çıkarmışlar, kuyudan fışkıran petrolü içercesine kutlama yapıyorlardı.
Filme emeği geçenler
Senaryosunu Recep Bilginer ile Ayşe Şasa’nın yazdığı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği, 1966 yapımı siyah-beyaz filmin, başrollerinde Fikret Hakan, Belgin Doruk, Erol Taş, Feyzi Tuna, Tuncer Necmioğlu, Nuran Aksoy oynuyordu. Görüntü Yönetmenliğini, Gani Turanlı’nın yaptığı film, “Bir petrol kasabasında geçen çeşitli ilişkilerin öyküsü”nü anlatıyordu.
Toprağın kanı nasıl doğdu?
Merhum gazeteci Recep Bilginer, TPAO Genel Müdürü (İhsan Topaloğlu) ile böyle bir film yapmaya karar verirler. Ön anlaşma yapılır. Bilginer, Atıf Yılmaz’a ortaklık teklif eder. Güneş Film’i kurarlar. Filmin çekimi için Batman’a gidildiğinde Genel Müdür değişir. CHP’li ve millici bir bakış sergileyen İhsan Topaloğlu’nun yerine daha liberal olan Adalet Partili Turgut Gülez getirilir. Gülez, filmde “Yabancıların petrol çıkarılmasını engellemek istedikleri gibi” konuların ağırlıkta olmamasını ister.
Senaryoyu kim yumuşattı?
O zaman senaryonun eksik olduğunun orada anlaşıldığını belirten senaristlerden Ayşe Şasa, Recep Bilginer’den senaryoyu kendisine vermesini ister. Şasa, Bilginer’in fikirlerinden de faydalanarak, Batman’da yaşanan gerçek hikaye ve tiplemeleri de seçer ve duygusal ilişkileri de katarak Toprağın Kanı içinde petrol geçen bir film olur.
En iyi filmden ikinciliğe nasıl düşürüldü?
Diyalog senaryoları yazılırken çekilen film 45 günde tamlanır. 3. Antalya Film Şenliği'nde (1966) en başarılı film seçilen “Toprağın Kanı”nın, ikinciliğe nasıl düşürüldüğünü filmin senaristlerin Recep Bilginer, 1 Aralık 1973 tarihli İstanbul Gazetesi’nde Apaçık köşesindeki “Petrol, Amerika ve ötesi” başlıklı makalesinde şöyle anlatıyor: “Orada en son elemeye kalan 10 film arasında en çok puanı Toprağın Kanı topladı. Gerek film hikayesini yazan ve gerekse filmin yapımcılarından biri olarak Antalya’da jüri üyeleri tarafından özel biçimde kutlandım. Toprağın Kanı birinci seçilmişti. Geç vakit öğrendiğimiz bu haber üzerine memnun uyudum. Sabah uyandığımda durum değişmişti. Festival jüri üyeleri arasında, Amerikan elçiliğinde, galiba kültür ofisinde görevli bir de Amerikalı vardı. Toprağın Kanı gibi bir petrol filminin festivalde birinci seçilmesinden, bu Amerikalı dostumuz hoşlanmamış, ‘Bu filmi birinci ilan ederseniz, bu taa Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmasına kadar gider’ demiş. Son seçiminde Belediye Başkanlığını kaybeden o zamanki başkan (Dr. Avni Tolunay) da gece saat 3’te jüriyi tekrar toplamış. O ana kadar hiçbir derece alamayan bir başka filmi (Haldun Dormen’in Bozuk Düzen’ini) birinci seçmişler. Bizim Toprağın Kanı filmimizi de ikinci yapmışlar.”
ABD’li jüri üyesinden tehdit!
O zaman bir basın toplantısıyla, dönen oyunları açıklayan ve ikincilik ödülünü reddederek Antalya’yı terk ettiğini belirten Bilginer, Jürinin Amerikalı üyesinin, “Toprağın Kanı” filminin birinci seçilmesine neden karşı çıktığını da yazısında şöyle anlatıyor? “Filmin konusu içinde şöyle bir pasaj var. Batman’da birçok kuyu açılıyor, kesin sonuç alınmadan kapatılıyor. Sondaj ekibinin başında sarhoş, kadın düşkünü bir mühendis vardır. Yardımcılar, işçiler, ustalar Türk’tür. Gene böyle açılan kuyulardan biri ‘Burada petrol yok’ diye Amerikalı şef tarafından kapatılmak isteniyor. Fakat, yardımcılar, ustalar ve işçiler inanmışlar; ‘O kuyuda petrol var’ diye. Geceleri gizlice çalışarak sondajı tamamlıyorlar ve gerçekten o kuyudan petrol fışkırıyor. Oyunun kahramanlarından olan teknisyen (Fikret Hakan) sevincinden yüzünü gözünü petrolle boyuyor ve sevgilisiyle (Belgin Doruk) kuyu başında kucaklaşıyor. Biz bu olayı gerçekten bir süre önce Batman’da geçmiş bir olaydan aldık, Nitekim gerçek hayatta, o sarhoş mühendis, bu olaydan sonra Türk işçilerinin topladıkları imzalar sonucu vazifesinden uzaklaştırılıyor.”

kaynak;
MİLLİ GAZETE
 

Wvcars

vwTürk Üyesi
Katılım
16 May 2017
Mesajlar
87
Tepkime puanı
1
Dünyanın bilmesini ama açık açık görmesini istemiyor çünkü.
 
Üst Alt