1303 alınırmı yoksa başa belamı alınır ?

msunlu

vwTürk Üyesi
bunları okuyunca bende özendim. maalesef aracımla ilgilenecek vaktim yok. Ankaradan birileri ile irtibata geçeyim de bari bi iki tur versin bi tadına bakalım :p
sanayide bi oto döşemeci arkadaşın dükkanının önünde vardı, hem yeni beetle hem vosvos ikisi de satılık. ben yeniye bakmıştım eskiyi almaya gücüm yetmez diye..

ARAFAT

vwTürk Üyesi
bizim arkadaşta var km de 50 kuruş yakıyor işe giderken takılıyoruz dolmuştan pahalı taksiden ucuz seyahat ediyorsun diye ayrıca bildiğim kadarıyla aracına orjinal ebatlarda lastik arıyor ve hala bulamadı

muratozic

vwTürk Üyesi
93-95 yılları arasında 2 sene boyunca dağ,tepe,yağmur,kar,çamur demeden yol arkadaşımdı benim 1303 s.Ruhu olan bir otomobildir.Onu anlayabilmek için yaşamak gerekir.İçindeki ruhun ortaya çıkabilmesi için sahibiyle bütünleşmesi gerekir.Cefakardır yolda bırakmaz.tamam yol buraya kadar dediğim çok olmuştur.Kayserinin dondurucu soğuğunda,sivasın 2400 rakımlı yağ donduran geçidinde,Ağustos ayının kavuran sıcağında uludağ yollarında.Ama hep utandırmıştır beni içinden de kıs kıs gülerek.Hiç üzmedi beni.Periyodik bakımlarına götürürken doktora gidiyoruz check-up tan geçeceğiz diye kandırırdım.Hiç sevmezdi tamircileri çünkü.kendisine emanet ettiğim canımı kendi canı pahasına korudu 95 yılının temmuz ayında mudanya yolunda arkasından 140 km hızla çarpan temprayı haşat edip elev alıp yanmasına yol açarken,kendisinin hasarı arka tamponun eğilmesi sonucu arka motor kaputunun eğilerek motor kasnağını sıkıştırmasıydı.Arka camı çarpmanın tesiriyle yerinden fırlamış 30 mt tempranın altında sürüklenmiş olmasına rağmen sağlam çıkmıştı.Bombesinin üstüne düşmüş meğerse:)Parçaları tofaşın kuş serisinden ucuzdur.En küçük vidasına kadar piyasada bulmak kolaydır.Yakıtı ise kuş serisinden biraz azdır.Lpg hiç bir şekilde tavsiye etmem.onu üzersiniz yoksa.Dedim ya ruhu olan bir otomobildir onu üzerseniz o da sizi üzecektir.Kıskançlığının yanı sıra çok ta kincidir:)

uguro

vwTürk Üyesi
Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.
Peki tüp takılmış bir vosvosu vizeden geçirmek sorunmudur. özellikle şu yeni vizeden sonra.
Aralık ayında askere gidecegim kısmetse geldikten sonra bu işe iyice niyetlenicem :)
piyasa da gezen vosvosların yarıdan fazlası tüplü.
tüplülerinde yarıdan fazlası kaçak.

tüp beynini ısıtmak için gerekli ısıtma yani su vosvos da yok. ısıtma yöntemi olarak 2 alternatif var.

önce tavsiye edilmeyen falat devletin istediği sistem;

yağ ile ısıtma.
vosvos yağ kapasitesi 2750 gram yağdır. bu yağın motora basınçla dağılmasını sağlayan bu kapasitede tek yağ pompası vardır.

devlet derki vosvos yağ ile ısınan tüp kullanabilir. nasıl.
yağ müşürüne yapılacak aparat ile alınacak yağ lpg beynine gider. beyni ısıtan yağ tekrar bir hortum ile yağ ölçme yerinden kartere girer.
tahminen bu sistemde beyni ısıtması gereken yağ miktarı 1000 gramdır. yani araba çalıştığı sürece motor 1000 gram eksik yağ ile çalışıyor ve aşırı ısınmadan motorum ömründen ömür alıyor.

daha fazla yağ ekleyip yağlanmayı tamamlamak ise yağ pompasını yoruyor. her ne şekilde olur ise olsun sistem motora zararlı.

ikinci ve genel sistem eksoz ısıtması:

vosvos da eksoz sistemi yatay pozisyonda ve motora çok yakın. özel yapılan bir aparat ile gaz deposundan gelen gaz aparat yardımı ile eksozda ısıtılıp, ısıtılmış olarak gaz beynine gider. arabayı yoracak hiç bir şeyyok tamamen motor için sağlıklı. ancak bunun da tehlikesi: siz depodan gelen orta basınçlı gazı sıcaklığı 300 derecelere çıkabilen eksozun içinden geçiriyorsunuz. otomatikman eli kulağında bomba. çok sefer denk geldiğimiz bir durum. eksozun içindeki çelik aparat sallantıdan delinir ve eksozdan laf silahı gibi alev atmaya başlar vosvos. zamanında müdahale edilmez ise sonuçları gerçek anlamda felaket olabilir.

çok önceden bu kadar dikkat edilmeyen zamanlarda işletilen tüpler her ne koşulda olur ise olsun tüv muayeneden geçebilmekte.

yakıt durumuna gelince:

1300 cc vosvos 100 km de şehir içi 9 şehir sdışında 6 lt benzin yakar
1600 cc vosvos 100 km de şehir içi 11 şehir dışında 7-8 lt benzin yakar.

benim resimdeki vosvosum fabrika ölçülerine yakın olarak ankara şehir içinde 11,5 lt benzini 100 km de tüketmekte.

tabi bu motorun durumuna, kullanıma göre değişiklik gösterir. agrasif bir kullanım bu verileri en az 2 katına çıkartır.

tüplü vosvoslar ise km de 200 ile 250 kuruş arasında tüketime sahip.

eğer biraz olsun bilgi verebilmiş isem ne mutlu bize.

OverlordZ

vwTürk Üyesi
93-95 yılları arasında 2 sene boyunca dağ,tepe,yağmur,kar,çamur demeden yol arkadaşımdı benim 1303 s.Ruhu olan bir otomobildir.Onu anlayabilmek için yaşamak gerekir.İçindeki ruhun ortaya çıkabilmesi için sahibiyle bütünleşmesi gerekir.Cefakardır yolda bırakmaz.tamam yol buraya kadar dediğim çok olmuştur.Kayserinin dondurucu soğuğunda,sivasın 2400 rakımlı yağ donduran geçidinde,Ağustos ayının kavuran sıcağında uludağ yollarında.Ama hep utandırmıştır beni içinden de kıs kıs gülerek.Hiç üzmedi beni.Periyodik bakımlarına götürürken doktora gidiyoruz check-up tan geçeceğiz diye kandırırdım.Hiç sevmezdi tamircileri çünkü.kendisine emanet ettiğim canımı kendi canı pahasına korudu 95 yılının temmuz ayında mudanya yolunda arkasından 140 km hızla çarpan temprayı haşat edip elev alıp yanmasına yol açarken,kendisinin hasarı arka tamponun eğilmesi sonucu arka motor kaputunun eğilerek motor kasnağını sıkıştırmasıydı.Arka camı çarpmanın tesiriyle yerinden fırlamış 30 mt tempranın altında sürüklenmiş olmasına rağmen sağlam çıkmıştı.Bombesinin üstüne düşmüş meğerse:)Parçaları tofaşın kuş serisinden ucuzdur.En küçük vidasına kadar piyasada bulmak kolaydır.Yakıtı ise kuş serisinden biraz azdır.Lpg hiç bir şekilde tavsiye etmem.onu üzersiniz yoksa.Dedim ya ruhu olan bir otomobildir onu üzerseniz o da sizi üzecektir.Kıskançlığının yanı sıra çok ta kincidir:)

Valla duygulandım :) Bizim de ben çok küçükken beyaz bir vosvosumuz vardı. O kadar severmişim ki arabadan inmiyorum diye babam eve vosvos direksyonu almış :)

piyasa da gezen vosvosların yarıdan fazlası tüplü.
tüplülerinde yarıdan fazlası kaçak.

tüp beynini ısıtmak için gerekli ısıtma yani su vosvos da yok. ısıtma yöntemi olarak 2 alternatif var.

önce tavsiye edilmeyen falat devletin istediği sistem;

yağ ile ısıtma.
vosvos yağ kapasitesi 2750 gram yağdır. bu yağın motora basınçla dağılmasını sağlayan bu kapasitede tek yağ pompası vardır.

devlet derki vosvos yağ ile ısınan tüp kullanabilir. nasıl.
yağ müşürüne yapılacak aparat ile alınacak yağ lpg beynine gider. beyni ısıtan yağ tekrar bir hortum ile yağ ölçme yerinden kartere girer.
tahminen bu sistemde beyni ısıtması gereken yağ miktarı 1000 gramdır. yani araba çalıştığı sürece motor 1000 gram eksik yağ ile çalışıyor ve aşırı ısınmadan motorum ömründen ömür alıyor.

daha fazla yağ ekleyip yağlanmayı tamamlamak ise yağ pompasını yoruyor. her ne şekilde olur ise olsun sistem motora zararlı.

ikinci ve genel sistem eksoz ısıtması:

vosvos da eksoz sistemi yatay pozisyonda ve motora çok yakın. özel yapılan bir aparat ile gaz deposundan gelen gaz aparat yardımı ile eksozda ısıtılıp, ısıtılmış olarak gaz beynine gider. arabayı yoracak hiç bir şeyyok tamamen motor için sağlıklı. ancak bunun da tehlikesi: siz depodan gelen orta basınçlı gazı sıcaklığı 300 derecelere çıkabilen eksozun içinden geçiriyorsunuz. otomatikman eli kulağında bomba. çok sefer denk geldiğimiz bir durum. eksozun içindeki çelik aparat sallantıdan delinir ve eksozdan laf silahı gibi alev atmaya başlar vosvos. zamanında müdahale edilmez ise sonuçları gerçek anlamda felaket olabilir.

çok önceden bu kadar dikkat edilmeyen zamanlarda işletilen tüpler her ne koşulda olur ise olsun tüv muayeneden geçebilmekte.

yakıt durumuna gelince:

1300 cc vosvos 100 km de şehir içi 9 şehir sdışında 6 lt benzin yakar
1600 cc vosvos 100 km de şehir içi 11 şehir dışında 7-8 lt benzin yakar.

benim resimdeki vosvosum fabrika ölçülerine yakın olarak ankara şehir içinde 11,5 lt benzini 100 km de tüketmekte.

tabi bu motorun durumuna, kullanıma göre değişiklik gösterir. agrasif bir kullanım bu verileri en az 2 katına çıkartır.

tüplü vosvoslar ise km de 200 ile 250 kuruş arasında tüketime sahip.

eğer biraz olsun bilgi verebilmiş isem ne mutlu bize.

Bilgilendirme için teşekkürler , gayet faydalı ...

eros

vwTürk Üyesi
vosvoslarda lpg ısıtması için başka ve en sağlıklı başka bir yöntem daha var
egzost kazanının her iki yanından bir T aparat yardımı ile sıcak hava alınır
bu hava yaklaşık 2.5/3 cm çapında bir çelik doğalgaz helezon (spiral)boru ile lpg beynine taşınır
bu arada beyine giren kısmın içine sıcaklığı daha fazla koruyabilmek için en ince olanından bulaşık teli bir miktar kullanılır.
paşa paşa gaza basılır ve hiç bir tehlike yaşamadan vosvosla ucuza gezmenin keyfine varılır
tam 3 sene bu sistemle vosvosumu kullandım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım

SweetBoy

vwTürk Üyesi
parçası cok ucuza ve bolca bulunur,lpgde yakıtı cok azdır bir arkadaş lpg takılmadığından bahsetmiş fakat ben cok lpgli wos gördüm hatta kendi wosumuza bile takmayı düşünüyoruz keyifli bir araç

utku1997

vwTürk Üyesi
selam

çok tavsiye ederim 20 senedir kullanıyorum bir kez olsun yolda kalmadım
bence alın ve keyfini sürün yedek parça konusunda bir sıkıntı yok usta tavsiyesinde bulunurum

sevgiler
guven

ikinci araç olarak alayım bu sevimli şeyi diyorum ama cok sorun cıkartan bir arabamı ? parçasını bulabilirmiyim ?
tüplü olucak nasıl yakar ?
yorumlarınızı bekliyorum arkadaslar.

vwharun

vwTürk Üyesi
bu araçlarınn bütün parçalarııı taban sacından tutundaaa tırnaklarına kadar vs.vs.vs herşeyi ankarada türkyılmaz motorlu araçlarda bulunmaktadırr eğer istersenız kargo ılede gonderiyorr çok memnunum ben çok güzel birrr firmaaa her şekilde yardımcı oluyorrr telefon numaraları 278 16 32

orhanorh

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Bence uzak durun, ben aldım tamirciden çıkamadım aylarca..

Üst Alt