1303 alınırmı yoksa başa belamı alınır ?

muratcem

vwTürk Üyesi
till bramble' Alıntı:
konuyu takip ediyorum tabiyki voswos bir hastalıktır bende 1303 hastasıyım. bende zaten golf 4 var ama ben ikinci araç olarak alıcam bunu. ve eminimki golften daha fazla kullanıcam cunku bu arabayı çok seviyorum. korkum ise sevdigim bu araba bana çok sorun çıkarıpta kendisini benden sogutması.
Herşeye ragmen izmirden temiz bir voswos alacam gibi gozukuyor.
tavsiyem ankaradan alman çok daha fazla alternatif bulabilirisin ve daha bakımlı oluyor ankaradakiler..

till bramble

vwTürk Üyesi
ankaraya gidip ordan almak lazım şimdi bide gidecem beyenmicem arabayı
araba malesef resimde durdugu gibi durmuyor bazen.

beetle65

VWTURK Gold Member
Öncelikle herkese merhaba
Konu vw ve hele ki beetle olunca cevap yazmadan edemedim :36_1_32v[1]:
Uzun yıllar kullandığım gibi aynı zamanda İstanbul vw fun club kurucularındanım :36_9_5[1]:
Bu araç herşeyden önce sevgi ile çalışır
Gerçekten ruhu olan bir araçtır ve onu gerçekten sevmeniz lazımdır.
Geçen zaman içerisinde birkaç tane vw arabam oldu (beetle olarak)
Eğer bakımını zamanında yaptırıp sende gerekli kontrol ve özeni gösterirsen inanılmaz keyif alacağın bir arabadır.
Oldukça basit bir motor yapısına sahiptir.
Hava soğutmalı olması nedeni ile dikkat edilmesi gereken küçük nüanslar vardır.
Evet kışın içi buhar yapar ama o klima gücüne sahip küçücük kelebek camlarını aralamanız ve birkaç saniye beklemeniz yeterli olacaktır.
Sadece gönül bağı bile o arabanın yaşaması ve size eşlik etmesi için yeterli olacaktır
Sevgi ile kalın

Bu arada size birkaç güzel yol arkadaşı resmide ekleyeyim :cooldancer2:

mayham85

Uzaklaştırılmış Üye
bunların tasarımlarını ferdinand porsche yapmış ancak bu sevimli şirin yüzü veren kişi adolf hitlerin kendisiymiş

dodgesnake

vwTürk Üyesi
Yarım ay şeklinin fikir babası da Adolf Hitlerdir, hatta hava soğutmalı motorununda.
Amaç: Rusya savaşında kullanmak
Şekil: Devrilmesi durumunda normale rahat döndürme.
Motor: Rusya'nın dondurucu soğuklarında su soğutmalı bir motorun hiçbir işe yaramayacağı.

dodgesnake

vwTürk Üyesi
Zafer abi 70 model bir 1200'ün tüketim değerleri nedir ve bombeli-düz cam farkı ne getiriyor? Mümkünse yanıtlayabilir misin?

mayham85

Uzaklaştırılmış Üye
Yarım ay şeklinin fikir babası da Adolf Hitlerdir, hatta hava soğutmalı motorununda.
Amaç: Rusya savaşında kullanmak
Şekil: Devrilmesi durumunda normale rahat döndürme.
Motor: Rusya'nın dondurucu soğuklarında su soğutmalı bir motorun hiçbir işe yaramayacağı.
ben bir belgeselde su soğutmalı motorun almanlar rusya soğuğunda perişan olduktan sonra kullanılmaya başlandığını izlemiştim

beetle65

VWTURK Gold Member
Zafer abi 70 model bir 1200'ün tüketim değerleri nedir ve bombeli-düz cam farkı ne getiriyor? Mümkünse yanıtlayabilir misin?
Merhaba,

1970 model 1200 cc motor gücüne sahip bir beetle eğer bakımlı ve sorunsuz bir makineye sahip ise şehir içi ortalama 9-10 lt.ler yakar
Maalesef günümüz teknolojisi arabalardan biraz fazla yakar

Düz cam üretime başlandığı 1945 yılından 1972 yılı dahil olmak üzere üretilenlerde, bombeli cam ise 1973-74-75 alman üretimlerinde bulunmaktadır.
Bombeli camlı olan beetle larda torpido günümüz arabalarında olduğu gibi plastik malzemeden,düz camlarda ise arabanın ana kasasında saçtandır.
Almanya'da üretimine son verilmesinden sonra brezilya ve meksika üretimleri düz camlıdır.
Umarım aydınlatıcı olabilmişimdir
Sevgilerimle

dodgesnake

vwTürk Üyesi
Önceliklte teşekkür ederim abi.

Burdan yola çıkarak, Alman üretimi makbuldür gibi bir sonuca varmamız olası mıdır? Yoksa kalite ve sağlamlık açısından baktığımzda fark yok mudur. Şu durumda ben düz camlıları daha çok seviyorum diyebilirim. İnce direksiyon, metal raf, eski tarz göstergeler çok hoşuma gidiyorda.

beetle65

VWTURK Gold Member
Önceliklte teşekkür ederim abi.

Burdan yola çıkarak, Alman üretimi makbuldür gibi bir sonuca varmamız olası mıdır? Yoksa kalite ve sağlamlık açısından baktığımzda fark yok mudur. Şu durumda ben düz camlıları daha çok seviyorum diyebilirim. İnce direksiyon, metal raf, eski tarz göstergeler çok hoşuma gidiyorda.
Kesinlikle haklısın Alman malı olanlar hezaman makbul ve revaçtadır.
Malzeme kalitesi de tabii ki tartışılmaz :36_1_32v[1]:

beetle65

VWTURK Gold Member
Bir kaç güzel yol arkadaşı daha :36_1_32v[1]:

tosbaga hastası

vwTürk Üyesi
bundan 13 yıl önce 1973 model 1303VW 40hp almıştık. o araba ya deli gibi aşıktım. hatta bazı geceler içinde uyuğumda olmuştur. ozamanlar yanlış hatırlamıyorsam 60 milyon TL ye almıştık. ama itiraf etmeliyim çok sorun çıkaran bi araç. aracın en çok sorun çıkaran yeri motoru. ama beni kendisine aşık eden arkadan görünüsü arkadaş itişli olması ve o küçücük motorun devasa gücü idi. 930 kilo agırlıgındaki araç 40 hp lik motorla ibresi 160 ı nasıl görüyordu anlıyamazdım ama her 6 ayda bir motor yenileniodu annem derdiki buna harcadıgımız para ile 10 tane vosvos alınır derdi. gün gelir peder ölür ve araba ile sadece ben ilgilenirdim yaşım ozamanlar 14 idi. ehliyet olmadıgı için gezemezdim.ve gün gelir arabayı satmaya karar verirler bakımsızlıktan çürümeye başlamıştı. bende satılmasın die 1 hafta içinde uyuduğu bilirim. ve şu anda bunları yazarken üzülüyorum ağlıyasım gelio hatta ağlıyorumda. şu anda aldıgım bilgilere göre arabayı parçalamışlar hani eski arabanızı getirin yeni arabanızı verelim olayı var yaa içim gidio...
vosvos aşkı hiç bir şeye değisilmez... inş. ilerde kendime 1 tane alırım... ozevki herkez in yaşamasını isterim...

tisildak

vwTürk Üyesi
Ankara Volkswagen Dayanışma Derneği, yöneticisi olarak vosvos hayranı olmam gayet doğaldır. Çeşitli modellerde düz cam bombeli cam voslarım oldu ve halende var.
Forumdaki önerileri, görüşleri tek tek okudum. Kendimce bilgim dahilinde sizlere yardımcı olmaya çaşılayım.
Vosvoslar duygusaldır, öncelikle onunla iyi iletişim kurmak zorundasınız, yoksa aksi takdirde sizleri üzerinden indirmesini çok iyi bilir. Arka kaputu açar siz ona bakarsınız o size bakar ve çalışmaz :))))
Masraflı değiller, parçaları diğer araçlara göre çok uygun. Piyasada Alman'ı ve Birazilya'sı ve hurdalıkta ikinci elleri mevcut.
Bakımını eksik ettiğinizde sizlere olumsuzluklar yaşatır. Bakımını zamanında yaptırırsanız sizi istedeğiniz yere götürür getirir.
Yakıt olarak 250-350 ytl arası benzin yakar, lpg uygulanıyor o zaman ise 120-150 ytl civarında yakıt harcarlar.
Ben Ankara'dayım arkadaşlar belirtmiş en temizleri en orjinalleri buradadır, almak isteyenlere yardımcı olurum.
Motoru çabuk yiyen arkadaşa (nickini hatırlayamadım) sesleniyorum, susuz motor hava soğutmalı olduğu için devirli kullanman gerekmektedir. aksi takdirde motoru yemen doğaldır.

Sevgiler.

beetle65

VWTURK Gold Member
bundan 13 yıl önce 1973 model 1303VW 40hp almıştık. o araba ya deli gibi aşıktım. hatta bazı geceler içinde uyuğumda olmuştur. ozamanlar yanlış hatırlamıyorsam 60 milyon TL ye almıştık. ama itiraf etmeliyim çok sorun çıkaran bi araç. aracın en çok sorun çıkaran yeri motoru. ama beni kendisine aşık eden arkadan görünüsü arkadaş itişli olması ve o küçücük motorun devasa gücü idi. 930 kilo agırlıgındaki araç 40 hp lik motorla ibresi 160 ı nasıl görüyordu anlıyamazdım ama her 6 ayda bir motor yenileniodu annem derdiki buna harcadıgımız para ile 10 tane vosvos alınır derdi. gün gelir peder ölür ve araba ile sadece ben ilgilenirdim yaşım ozamanlar 14 idi. ehliyet olmadıgı için gezemezdim.ve gün gelir arabayı satmaya karar verirler bakımsızlıktan çürümeye başlamıştı. bende satılmasın die 1 hafta içinde uyuduğu bilirim. ve şu anda bunları yazarken üzülüyorum ağlıyasım gelio hatta ağlıyorumda. şu anda aldıgım bilgilere göre arabayı parçalamışlar hani eski arabanızı getirin yeni arabanızı verelim olayı var yaa içim gidio...
vosvos aşkı hiç bir şeye değisilmez... inş. ilerde kendime 1 tane alırım... ozevki herkez in yaşamasını isterim...
''Altı ayda bir motor yemek'' biz vosvoscuları oldukça şaşırtan bir cümle
:36_1_6[1]:

Oldukça şaşırdım
Çok zor olan bir işi başarmış olmuşsunuz :36_1_30[1]:
Bence siz bir daha vosvos almayın ve o güzel duygusal ve dost arabaları üzmeyin :trafikcanavari:

B@H@DIR

vwTürk Üyesi
Selamlar,
Ben bunlardan bir tane kullanmıştım. İnanılmaz keyifli otomobillerdir. Benimki 1974 modeldi ve 1200cc idi. Sanırım 30hp'e yakın birşeyde gücü. Rakam komik gibi gelebilir ama hem az yakıyor hemde beni bebek yokuşu da dahil olmak üzere hiçbir yerde utandırmadı.
Araba hakkında birkaç şey anlatayım. Yazın öndeki kelebek camları açtığınızda en kral klimadan daha çok serinletir içeriyi. Kışın vites boştayken kalorifer çalışmaz viteste giderken çalışır. (En azından benimki öyleydi). Parçaları çok komik paralardır. Motoru 120kg:) içi şimdiki ek kapı arabalara göre oldukça geniş. Sağlamlık olarak zamane araçlarına taş çıkarır. Benimkinin kontak bölümünde bir sorun vardı sanırım çünkü posta kutusu anahtarı ile bile çalıştırabiliyordum:)
Kısaca ikinic araba olsun ve haftasonları da uğraşırım derseniz bence kesinlikle alınması gereken bir araba. İleride bir tane alıp toplamak istiyorum.

Ayrıca, şuan hala trafikta olan orjinal 75000km'de olan limon sarısı bir vosvos var ben onu alacaktım o zamanlar fakat boyası kötü durumdaydı o nedenle almadım. Bilginize...

PreFiXO

vwTürk Üyesi
kaplumbağa lar içinde en güçlü motor 1303 big temi var ,sonra s gelio sanırım ???

VWSerhat

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Merhaba arkadaşlar;

Benimde 73 model 1303S'im var. Bu bahsi edilen sorunların çoğunu yaşamadım. Parçaları halede mevcut + tofaştan daha bile ucuzdur. Sadece sağlam usta bulmanız gerekiyor. İstanbuldada çok değerli ustalarımız her iki yakadada yeterince mevcut. Herkeze şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca yaşadılarımı, kullanmasındaki zevki, geçen anılarımı anlatmaya kalksam sınırlı internet bağlantımın kotası bile yetmez :)

Kısaca vosvos sevdası anlatılmaz, yaşanır...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Altug

1
VWTURK Gold Member
Merhaba arkadaşlar;

Benimde 73 model 1303S'im var. Bu bahsi edilen sorunların çoğunu yaşamadım. Parçaları halede mevcut + tofaştan daha bile ucuzdur. Sadece sağlam usta bulmanız gerekiyor. İstanbuldada çok değerli ustalarımız her iki yakadada yeterince mevcut. Herkeze şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca yaşadılarımı, kullanmasındaki zevki, geçen anılarımı anlatmaya kalksam sınırlı internet bağlantımın kotası bile yetmez :)

Kısaca vosvos sevdası anlatılmaz, yaşanır...
Keşke Tem'e çıkmadan önce forum kurallarını bir okusaydınız..
Üye olurken kabul ettiğinizi beyan ettiğiniz forum kurallarımız gereğince,

21) VWTURK Forumlarında müstehcenlik, şiddet içeren veya trafik kurallarına uymayan, illegal yarışları özendirici olay ya da anıları kapsayan mesajlar yazmak, videolar - içerikler yayınlamak yasaktır. Bunun dışında; yazılım kırıcı şifreler, kopya yazılım veya ekler, MP3, WMA vb. formatlarda müzik eserleri ile telif hakkı bulunan filmler yayınlamak ya da linklerini vermek de kural dışıdır.

SnoWiNtHeCaR

vwTürk Üyesi
Kesinlikle haklısın Alman malı olanlar hezaman makbul ve revaçtadır.
Malzeme kalitesi de tabii ki tartışılmaz :36_1_32v[1]:
Zafer Bey bazı modellerde sinyaller çamurlukların üzerinde değil de neden tamponda oluyor? Model farklılığından dolayı mı acaba.

Üst Alt