1.8T Motor Şeması

• Konbuyu başlatan NECBEY
  • Başlangıç tarihi
N

NECBEY

Guest

1. EVAP bidonu
2. Yakıt deposundan
3. Evaporatif Emisyon (EVAP) kutu tahliye regülatörü valfi
4. EVAP kabı için vanayı kontrol edin. Turboşarj öncesi EVAP kabı ve emme manifoldu arasında. Kurulum konumu (açık / koyu tarafı): Ok, akış yönüne göre işaret eder.
5. Hava filtresi
6. Turboşarj
7. Sekonder hava enjeksiyonu için kombine valf (AIR)
8. Yakıt basınç regülatörü
9. Fren yükselticiyi çalıştırmak için
10. Vanayı kontrol edin - Montaj pozisyonu (açık / koyu tarafı): Ok, akış yönünü gösterir.
11. Vakum güçlendirici
12. Kaçak Saptama Pompasına (LDP)
13. Vakum kabı
14. Dağıtıcı parçası
15. Valf-Kurulum pozisyonunu kontrol edin (açık / koyu tarafı): Ok, akış yönünü gösterir.
16. Sekonder Hava Enjeksiyonu (HAVA) solenoid valfı
17. Karter havalandırması
18. Valf-Kurulum pozisyonunu kontrol edin (açık / koyu tarafı): Ok, akış yönünü gösterir.
19. Sızıntı Tespit Pompası (LDP) tankına
20. 20. Valf-Kurulum pozisyonunu kontrol edin (açık / koyu tarafı): Ok, akış yönünü gösterir.
21. Şarj havası soğutucusu
22. Gaz vanası kontrol modülü
23. Turboşarj
24 için devridaim valfi. Emme manifoldu
25.
Takviye basınç ayarı için basınç ünitesi 26. Wastegate baypas regülatör valfi
27. Mekanik sirkülasyon valfi
28. Krank muhafazası havalandırması için basınç kontrol valfı
29. İkincil Hava Enjeksiyonu (AIR) pompa motoru

Ekli dosyalar

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
1.8t'ciler buraya

Öncelikle merhaba 97 model agu motorlu 1.8t ile aranıza istanbuldan katılıyorum. Forum büyüklerimize, ustadlarimiza altın değerinde bir sorum var. Ben işin içinden bir türlü çıkamadım. Bu araçta map sensörünun yerini bilen kimse yok mu? Yurt dışı forumlarda agu motorla birlikte map sensörü gelmediği söyleniyor. Bu konuda fikri olan var mı? Cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar.

N

NECBEY

Guest
1.8t motorlarda MAP sensör intercooler üzerinde iki vida ile tutturulmuştur ancak; söz konusu sensör tüm 1.8t lerde bulunmamaktadır örneğin benim aracımda yok ( 2000 model 1.8t AJL motor)

buzel

vwTürk Üyesi
İsim
Burak
Soyisim
UZEL
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
paylaşım için sağolun Necdet bey. fakat resmi farklı bir siteye yüklemişsiniz. Bir süre sonra silinme ihtimali var. Birçok konuda resimler eksik. Bu soruna bir çare bulsak artık, siteye resim yükleme gelse çok iyi olur. Resimler kalıcı olur.

N

NECBEY

Guest
paylaşım için sağolun Necdet bey. fakat resmi farklı bir siteye yüklemişsiniz. Bir süre sonra silinme ihtimali var. Birçok konuda resimler eksik. Bu soruna bir çare bulsak artık, siteye resim yükleme gelse çok iyi olur. Resimler kalıcı olur.
Bu konu, yeni yapılanma dahilinde gündemimizde olup gerekli teknik çalışmalar devam ediyor en kısa sürede çözüme kavuşacağını umuyorum...

MECOO

vwTürk Üyesi
İsim
MECİT CAN
Soyisim
ÇELEBİ
Necdet abi güzel bir bilgi paylaşma olmuş eline sağlık.

Ersin Alptekin sizin aracınızda map sensörü yok maf la yürüyor aracınız.

N

NECBEY

Guest
Necdet abi güzel bir bilgi paylaşma olmuş eline sağlık.

Ersin Alptekin sizin aracınızda map sensörü yok maf la yürüyor aracınız.
Foruma kalıcı resim yükleme problemini çözmeye uğraşıyorum Meco eski bilgilerin çoğu (başka linklerden yükleme sebebiyle kaybolmuş)

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
1.8t motorlarda MAP sensör intercooler üzerinde iki vida ile tutturulmuştur ancak; söz konusu sensör tüm 1.8t lerde bulunmamaktadır örneğin benim aracımda yok ( 2000 model 1.8t AJL motor)
Ama map sensörü olmadan yürümesi çok saçma değil mi? Ayrıca bu konuyla alakalı arastirmam devam ederken map sensörünü ya da o görevi yaptığını düşündüğüm bir parça buldum parça numarasından tarattim MAP sensör diyor. 0280 101 001 seri numarasi

N

NECBEY

Guest
resimdeki parça yüksek rakım sensörü map ile alakası yok

Sent from my iPhone using Tapatalk 😎

N

NECBEY

Guest
Muhtemelen sizin araçta map sensör yok çünkü aynı motoru golf 4 lerdede kullanıyor onlarda bu sensör yok dolayısı ile sizin araçta da yok. sizin aracı problemi tam olarak nedir ?

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
Basitçe anlatmak gerekirse araca atmosferik gibi bile yürümüyor. Yokuslarda bildiğiniz 800cc hacimden çok daha düşük torklar veriyor 2.vitesle çıkamıyorum düşünün. Hızlanma istediğinizde 3500 devir de kesip lpgden benzine atıyor kendini. Akışmetre fişini taktığımda motor çok sarsintili, çıkarınca rolanti normal ama bu sefer hiç yürümüyor. Vs. Vs.

N

NECBEY

Guest
Dump valf ve hortumu, turbo basıncı n75 valf kontrol edilmesi lazım ve resimdeki parça pc de arızalı ise hata verir

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
Dumpvalve arızalı yani elinizi koyduğunuzda rolanti de yine hava veriyor o yüzden hortumu çıkarıp korledim bir vidaya takarak. N75 i hata olarak veriyor zaten. Bu rakım sensörü arızalı ise pcde hata mı verir dediniz son olarak. Araca chip tunning yapmışlar eski sahibini bulabilsem netleşecek sanki bişeyler. Birde İstanbul buluşması yakın tarihte var mı düşündüğünüz?

N

NECBEY

Guest
dump valve devre dışı olduğunda araç yürümez n75 arızalı ise yine araç yürümez

N

NECBEY

Guest
istanbul buluşması henüz belli değil olası bir buluşma olur ise forumdan mutlaka duyuru yapılır

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
N75i test ettik anormal bişey göremedik. Yarın akışmetre dumpvalve ve N75 için bir daha test edicez bilgilendiririm. Çok teşekkürler ilgilendiginiz icin

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
Dump valf ve hortumu, turbo basıncı n75 valf kontrol edilmesi lazım ve resimdeki parça pc de arızalı ise hata verir

Oto center da bir galerici arkadaşımız yardımcı oldu sağolsun kendisi de çok bilgili. araçta n75 arızası var, akışmetreyi orjinal değil muadil almışım o yüzden kabul etmiyor, elektrik tesisatı ve bobinler değişecekmiş. kendisindeki doğru akışmetreyi takarak, n75 iptal edip basıncı sabit verince (ki basıncı arac hiç yürümüyor diye çok açmıştık önceden) araba turboyu doldurmaya başladı sonuç eskiye nazaran tatmin edici. şimdi o şekilde geziyorum. en kısa zamanda bobinleri, maf sensörünü, elektrik tesisatını değiştiricem. n75 yerine manual boost control bağla ayarla dedi bilmiyorum ne derece sağlıklı olur artık. yani aşağı yukarı sizin dediğiniz çıktı çok teşekkür ederim değerli fikirleriniz ışık tutacak.

N

NECBEY

Guest
Geçmiş olsun manuel bost konrol kullanabilirsiniz ancak orjinal basıncı aşmamanız gerekir yani 05 bar aşıldığı taktirde yakıt hava karışımı yani afr bozulacaktır yakıt sarfiyatı vs artacaktır aşırı basınç iyi performans anlamına gelmez 😊

Akrepkral

vwTürk Üyesi
İsim
Ersin
Soyisim
Alptekin
Geçmiş olsun manuel bost konrol kullanabilirsiniz ancak orjinal basıncı aşmamanız gerekir yani 05 bar aşıldığı taktirde yakıt hava karışımı yani afr bozulacaktır yakıt sarfiyatı vs artacaktır aşırı basınç iyi performans anlamına gelmez 😊

Sent from my iPhone using Tapatalk ğŸ˜Ž
sağolun zaten kendi stock gücünden daha fazla bir beklentim yok sağlığı yerine bir gelse :) basıncı orjinaline göre açıcam, boost control ile n75e gerek kalmıyor değil mi ? birde muayeneden n75 olmadan geçermiyiz ?

Üst Alt