1.8t kalorifer radyatör temizliği

selimhan

vwTürk Üyesi
Malum kış geldi.
aracımda klima panelinden HI yaptığım halde 30 c güzel ısıtmıyordu malum siteden videoları izleyerek hafta sonu temizlik yaptım.....
sonuç çok güzel oldu.....................................................

gerekli malzemeler:
1. 5 lite musluk suyu
2. 1 lite porçöz
3. 2 adet hortum hepsi budar
:icon_blackeye:

selimhan

vwTürk Üyesi
benim uygulamam şu şekilde oldu
öncelikler sağdaki sıcaksu giriş borusu soldaki çıkış borusu....
giriş borusuna bağladığım 30 cm hortumu iyice borunun içine soktuktan sonra tüm nefesimle üfleyerek birkaç kere içini temizledim
musluk suyundan 250ml kadar hortumdan döküp diğer taraftan çıkana kadar bekledim üfleme işlemi .......bu işlem 1. 2 kere tekrarladım
sonra kaynattığım sıcak suyu hortumdan içeri verdim ızgara tellerinin ve mekanizmanın iyice ısınmasını sağladım.1 dk sonra üfleme ve su atma işlemini tekrarladım

selimhan

vwTürk Üyesi
son olarak 1 lt porçözü hortumdan içeri yolladım diğer taraftan çıkana kadar verdim ve bekledim.
(kaynama -köpürme-cızırdama) işlemler bitince 5 dk.kadar sürüyor
sonra temiz su iyice maddeler bitene kadar (çok pis berbat su akıyor porçöz içini söküp atıyor.)
sonra ben hortumları bağladım radyatöre antifiriz ekledim ve arabayı çalıştırdım.
SONUÇ : GERÇEKTEN ÇOK İYİ OLDU

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Elinize sağlık eminim işe yaramıştır ancak; küçük bir hatırlatma yapalım porçöz: hepimizin bildiği üzere asit ve çözücü özelliğe sahip bir kimyasaldır bu işlemi yaparken çok dikkat etmelisiniz korozyona uğramış bölgelerdeki tortuları temizlerken içten paslanmış ve incelmiş metal boruları delme olasılığı çok yüksek, yakın zamanda bir arkadaşımız porçöz ile aynı işlemi yaptıktan bir süre sonra motorun üstündeki boru delindi ve su kaçırmaya başladı sizde aynı durma düşmemek için kullandığınız asit miktarı ve zamanlamasını iyi ayarlayın tabi içinize/nefesle solumadan :)

Paylaşım için tşk...

husertas

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Passat 2.0 FSI
Aracınızın Modeli
1997
Mesleğiniz
Asansörcü
İsim Soyisim
Hüseyin Ertaş
Elinize sağlık eminim işe yaramıştır ancak; küçük bir hatırlatma yapalım porçöz: hepimizin bildiği üzere asit ve çözücü özelliğe sahip bir kimyasaldır bu işlemi yaparken çok dikkat etmelisiniz korozyona uğramış bölgelerdeki tortuları temizlerken içten paslanmış ve incelmiş metal boruları delme olasılığı çok yüksek, yakın zamanda bir arkadaşımız porçöz ile aynı işlemi yaptıktan bir süre sonra motorun üstündeki boru delindi ve su kaçırmaya başladı sizde aynı durma düşmemek için kullandığınız asit miktarı ve zamanlamasını iyi ayarlayın tabi içinize/nefesle solumadan :)

Paylaşım için tşk...
Necdet Bey çok haklı. Ben bir ara bir vana parçasını üstündeki kireçleri temizlemek için porçöz doldurduğum bir kabın içine attım. Vana bir kaç dakika içerisinde sabun kalıbının suda erimesi gibi köpükler çıkararak eridi, parçayı mahfetti. Sonucunu merak ettiğim için üstüne porçöz dökerek devam ettim 20 dakika kadar sonra geride incecik bir parça kalıntısı bıraktı. Sonra temizlemeye çalıştığım vana parçasının yenisini almak zorunda kaldım. Kesinlikle kıymetli şeylere porçöz uygulaması yapmayın.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Necdet Bey çok haklı. Ben bir ara bir vana parçasını üstündeki kireçleri temizlemek için porçöz doldurduğum bir kabın içine attım. Vana bir kaç dakika içerisinde sabun kalıbının suda erimesi gibi köpükler çıkararak eridi, parçayı mahfetti. Sonucunu merak ettiğim için üstüne porçöz dökerek devam ettim 20 dakika kadar sonra geride incecik bir parça kalıntısı bıraktı. Sonra temizlemeye çalıştığım vana parçasının yenisini almak zorunda kaldım. Kesinlikle kıymetli şeylere porçöz uygulaması yapmayın.
Geçmişte Mk1 benzinli arabamın arızalı enjektöründe denemiştim porçözlü kabın içindeki enjektör köpüre köpüre erimişti :)

boracomf

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 1.8t-2.0tdi
Mesleğiniz
Serbest
Araciniz eger b6 ise petek değişimi yapabilirdiniz..

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
insallah eyvahlar olmaz sonrasında. keske sadece su bassaydınız.

Üst Alt