1.6 passat a 17 jant:yanlış mı yaptım acaba

yamaner

vwTürk Üyesi
İsim
Recep
Soyisim
YAMAN
Akadaşlar ben de artıkPASSAT lı oldum.kısa bı sure önce 2002 model 1.6 trendline bi passat aldım,üzerinde 15 jant kapaklı orijinal lastıklerı vardı.Satın aldığım akadaş,bana 17 jant çelik jantlarını da verdı.Ben daha bı havalı duruyor dıye 17 jant lastıklerı taktım fakat sonadan ögrendım kı orijinali 15 jant mıs.Şimdi kafamda soru işareti var acaba yanlış mı yaptım dıye.Sankı bana arabanın performansı dustu gıbı geldı.Acaba sıkıntı olur mu zamanla. yorumlaınızı beklıyorum

the_golf

vwTürk Üyesi
İsim
Hkn
Soyisim
Hrm
Aracınızın performansı düşeceği gibi konforuda düşer artı oalrak yakıtada etkisi olur...

ŞampiyoN

vwTürk Üyesi
İsim
Nihat
Soyisim
Ş.
b5.5 kasada sadece kapaklı jant kullanılanlarda 15 inç jant...çelik jant kullanılan modellerde 16 inç jant kullanışmış orjnalden.....B5.5 passatta 16'' jantın sağlıklı olarak kullanıldığını göz önün alırsak sadece 1'' büyütmüşsünüz jantınızın ölçülerini....çok fazla, bariz bi kaybınız olmaz....

Halil Kara

vwTürk Üyesi
İsim
Halil
Soyisim
Kara
b5.5 kasada sadece kapaklı jant kullanılanlarda 15 inç jant...çelik jant kullanılan modellerde 16 inç jant kullanışmış orjnalden.....B5.5 passatta 16'' jantın sağlıklı olarak kullanıldığını göz önün alırsak sadece 1'' büyütmüşsünüz jantınızın ölçülerini....çok fazla, bariz bi kaybınız olmaz....
Nihatcığım yanlış bilgi veriyorsun.
Trendline ve comfortline da kullanılan alaşımlı aliminyum jantlar 15'' dir. Sadece kapaklı saç jantlar 15 değil yani. Lastik ölçüsü de 205-60-15 dir.
Exclusive ve Highline da kullanılan jantlar 16'' dir. Exclusive de 5 kollu, Highline da 7 kollu jant vardır, lastik ölçüsü olarak 205-55-16 dır..
Bilginize...

yufka yürek

vwTürk Üyesi
İsim
(eyturbo)
Soyisim
ERSİN YILMAZ
Üzerine takılı 17" jantlar nedir ne değildir bilmek lazım? Kaliteli orjınal bir jantsa fazla sorun olmaz ama replika veya kalitesiz ağır bir jant ise aracı yorabilir ve yakıtta biraz artabilir.Fakat görüntüsü bu eksi yönleri kapatır:)

Halil Kara

vwTürk Üyesi
İsim
Halil
Soyisim
Kara
Recep bey aracınız hayırlı olsun öncelikle.
Kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.
Orjinal lastik ölçünüz 205-60-15 olarak geçer. Sizin şu anda kulldnığınız lastikler muhtemelen 225-45-17 diye tahmin ediyorum, yani olması gereken bu.
Malum hem tabanı genişletip hem de yanağı düşürüyorsunuz. Yanak düştükçe aracınız darbeleri size daha da hissetirecektir. Konfordan ödün vereceksiniz. Jant büyüdüğü için ağırlığı da artacak, ayrıca yere temas eden taban genişliği de arttığı için daha fazla sürtünme yaşayacaksınız. Bu da hem yakıt sarfiyatını arttıracak hem de performansı azaltacaktır. Fakat zaten 1.6 motordan orjinal jantlarıyla da çok fazla performans beklemek yanlış olur, jantların performanstan ziyade konforu daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum. Tabi buna ek olarak yol tutuş değerlerini şu an daha iyileşmiştir. Karar vereceğiniz şey şu; görünüm ve yol tutuş mu istiyorum yoksa konfor mu istiyorum...
Amacınız eğer görünüm ve yol tutuş ise, 17 jantları taktıktan sonra aracınız muhtemelen leylek gibi kalkmıştır, güzel bir spor yay alarak aracınızı biraz daha yere basabilirsiniz, görünüm adına daha iyi olacaktır :)
Saygılar...

ŞampiyoN

vwTürk Üyesi
İsim
Nihat
Soyisim
Ş.
Nihatcığım yanlış bilgi veriyorsun.
Trendline ve comfortline da kullanılan alaşımlı aliminyum jantlar 15'' dir. Sadece kapaklı saç jantlar 15 değil yani. Lastik ölçüsü de 205-60-15 dir.
Exclusive ve Highline da kullanılan jantlar 16'' dir. Exclusive de 5 kollu, Highline da 7 kollu jant vardır, lastik ölçüsü olarak 205-55-16 dır..
Bilginize...
hımm haklısın trendline ve comfortline jantlarını pas geçmişim :) akşam iyi değildim dalgınlığıma gelmiş olacakki teknik hatada bulunduk :)

alfaboy1907

vwTürk Üyesi
İsim
öznel
Soyisim
ergan
Orjinal lastik ölçünüz 205-60-15 olarak geçer. Sizin şu anda kulldnığınız lastikler muhtemelen 225-45-17 diye tahmin ediyorum, yani olması gereken bu.
Malum hem tabanı genişletip hem de yanağı düşürüyorsunuz. Yanak düştükçe aracınız darbeleri size daha da hissetirecektir. Konfordan ödün vereceksiniz. Jant büyüdüğü için ağırlığı da artacak, ayrıca yere temas eden taban genişliği de arttığı için daha fazla sürtünme yaşayacaksınız. Bu da hem yakıt sarfiyatını arttıracak hem de performansı azaltacaktır. Fakat zaten 1.6 motordan orjinal jantlarıyla da çok fazla performans beklemek yanlış olur, jantların performanstan ziyade konforu daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum. Tabi buna ek olarak yol tutuş değerlerini şu an daha iyileşmiştir. Karar vereceğiniz şey şu; görünüm ve yol tutuş mu istiyorum yoksa konfor mu istiyorum...
Amacınız eğer görünüm ve yol tutuş ise, 17 jantları taktıktan sonra aracınız muhtemelen leylek gibi kalkmıştır, güzel bir spor yay alarak aracınızı biraz daha yere basabilirsiniz, görünüm adına daha iyi olacaktır :)
Saygılar...
Halil bey döktürmüşsünüz yine ,selamlar:))

ktyc

vwTürk Üyesi
İsim
kutay
Soyisim
çetintaş
Saygılar...
tamamen katılıyorum syglr

gokayb

vwTürk Üyesi
İsim
Gökay
Soyisim
BAYAZIT
Bence de 17 inch e kaçmak size fayda getirmez. Sadece görüntü açısından güzelleşir ama bunun yanında arkadaşların da dediği gibi yakıt sarfiyatınız artar ve konforunuz düşer. Bence wv nin orjinal olarak sizin ayarınızdaki araçlardaki uygulamalırını örnek alarak değişiklik yaparsanız bu tarz handikaplarla karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

yılmaz7

vwTürk Üyesi
İsim
YILMAZ
Soyisim
TOKAY
sonuçta kapaklarınızda duruyomuş keyfe keder değişiklik yaparsınız arada sırada güzel olur güle güle kullanın baktınız olmuyo dert deil orjinalleri sizdeymiş nasılsa

passait

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin Sait Özdamar
Soyisim
Hüseyin Sait Özdamar
Bende 1,6 trendline kullanıcısıyım ama bende model bakımından orjinal 9 kollu jantlardan war we ben onun görüntüsünden gayet memnunum bence yakışıyo ( Exclusive modelindeki jantlara dahada hayranım o ayrı ) :) Sizde bir alternatif olarak uygun fiyata bunlardan bulabilir hem mükemmel olmasada daha hoş bir görüntü elde eder hemde performans kaybı yaşamamış olursunuz.

gokayb

vwTürk Üyesi
İsim
Gökay
Soyisim
BAYAZIT
Bende 1,6 trendline kullanıcısıyım ama bende model bakımından orjinal 9 kollu jantlardan war we ben onun görüntüsünden gayet memnunum bence yakışıyo ( Exclusive modelindeki jantlara dahada hayranım o ayrı ) :) Sizde bir alternatif olarak uygun fiyata bunlardan bulabilir hem mükemmel olmasada daha hoş bir görüntü elde eder hemde performans kaybı yaşamamış olursunuz.
Haklısınız ama sizinkiler orjinal. Orjinal ile replika arasında kilo farkı vardır. Bu da size yakıt ve çekiş olarak negatif yansır.

passait

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin Sait Özdamar
Soyisim
Hüseyin Sait Özdamar
Tam olarak bilemiyorum yanlış bilgi vermek istemem ama şu mantığı kurdum. Araçlar arasında teknik olarak herhangi bir fark yok olarak düşünürsek birebir orjinal olarak temin edilirse sıkıntı yaratmaz diye düşündüm ben bilmem ne kadar doğru :)

yamaner

vwTürk Üyesi
İsim
Recep
Soyisim
YAMAN
ah akılsız basım ah

sonuçta kapaklarınızda duruyomuş keyfe keder değişiklik yaparsınız arada sırada güzel olur güle güle kullanın baktınız olmuyo dert deil orjinalleri sizdeymiş nasılsa
Yılmaz kadeşim keşke o kapaklı jantlarımı satmasaydım ama maalesef.Arada bir hata yapıyorum ama geçti artık.Yeteri kadar yorum ve degerlendırme aldım sonuç olarak
1-1.6 trendline modeli için ideal olan kapaklı orj jantıymış
2-performans kaybım var bıraz hayal kırıklıgı yaşadım çunki bundan öncekı aracım 1.6 golf idi
3-dimyata pirince giderken evdekı bulgurdan nda olduk
4-205-50-17 Zeetex lastıkleer le hakıkaten konfor zede oldum
5-hata yapmadan tecrube sahıbı olunmuyor
6-Aracımı satmazsam eger lastıklerı ve jantları satmak zorunda kalacam bu gıdışle
7-kıymetli yorumlarından dolayı herkese tesekkur ederım

AKIN88VW

vwTürk Üyesi
İsim
cihan
Soyisim
AKIN
orjinali neyse o.....yoksa benim gibi sonra ön takım yaptırarak orjinaline geri dönüş yaparsın

Üst Alt