• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

'05 caddy Cruise Control uygulaması

yabay

vwTürk Üyesi
Aliexpress'ten aldığım Cruise control kolu:

Kafanız karışabilir diye yazının sonunda anlatım vidyosunu da ekleyeceğim detaylıca bir başkası göstermiş.

https://tr.aliexpress.com/item/For-VW-Golf-Jetta-Mk5-Mk6-Tiguan-Gti-Turn-Signal-Cruise-Combination-Switch-Contorl-1K0-953/32758654560.html?spm=2114.13010608.0.0.HLaaRf

2005-2009 arasındaki araçlara parça kodu 1K0953513G. 2009 sonrası farklı.

Adaptasonunu Delphi Ds150e ile yaptım.

Öncelikle kutup başını sökünüz. Sonrasında Airbag'i kibarca yerinden çıkartıyoruz, Kutup başı sökük elektrik yok airbag patlamaz demeyein, airbagin kendi içinde elektrik yükü taşıyan kapasitör var bu yüzden siz yinede "kibar" davranın. sakince yaptıktan sonra hiçbir sorun yok.

Sonrasında Gerekli uç ile direksiyonumuzun göbeğini söküyoruz. Burada direksiyorun ayarını kaçırırım diye korkmayın, direksiyon mili ile göbek nokta ile işaretlenmiş. Geri takarken o noktaları tutturuyorsunuz ve ayarı kaçmıyor.

Sonrasında direksiyon arkasındaki üst alt kapak ve göstergeye uzanan plastikleri söküyoruz.

yardımcı video:

https://www.youtube.com/watch?v=YYdb_w7bzkc&t=144s

üst kapak tırnaklı önce onu anahtarsız yerinden çıkartıyoruz, alt tarafı 3 torx tutuyor.

Kapakları aldıktan sonra airbag göbeği boşa çıkıyor onu çıkartıyoruz, Sonrasında altında tork sensörü var o da boşa çıkıyor..Resimdeki modülün önce öndeki minik vidasını sökü gösterdiğim delikten ince bir bir allen gibi bişi sokup yukarı aşşağı yapınca modül açılıyor.

Sinyal kolunu tutan bi allen daha var onu aldıktan sonra ve alttan modülü de kolun fişinden ayırdıktan sonra kolu sadece bir tırnak tutuyor. Kolu çıkartıp yeni kol ile mukayese ediyoruz.

Kol çıkınca görüntü bu. Çıkarmak için tırnağı burdan görebilirsiniz, kol size doğru çıkıyor yerinden.

Bağlantı için alttaki kutudan bu soketi çıkartıp 13 nolu boş yere erkek pin takılıyor. Bundan sonrası ilgili videoda ta sileceklerin oraya kadar kablo çekilecek denmiş fakat ben bu tam kafama yatmadığı için vw servisine (özel) gittim ve aslında 20 cm bir kablo ile hemen arkadan bağlantısını yaptırdım. Bunu kendi yapabilen için çok bir sorun yok ben gerçekten sanayiye uğradığım bir anda hallettireyim dedim aradan çıktı.

Servis 20cm kabloyu çekerken..

sokette 13. boş yere girecek erkek pin bu.. Diğer ucu dişi.

İşlem totalde: Benim uygulamam 25dk falan sürdü o da bende ilk defa yaptığım işin step step gittim, servisinde kabloyu çekmesi 20 dk. Gerçekten kafanız karışmasın çok kolay bir uygulama. Şu an CC sorunsuz çalışıyor ve çok keyifli.

Montaj videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=LuZXi3VFKcg&t=131s

actros_5457

vwTürk Üyesi
Sayın yabay.
Gördüğüm en yararlı en aktif üyesiniz.
Sizin gibi özverili insanları görmek beni umutlandırıyor.
Herkesin sizin gibi olması dileğiyle...
Hayırlı olsun.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Sn. Bayraktar, kısa öz ve anlaşılır, faydalı bir çalışma olmuş şimdiden elinize emeğinize sağlık ancak bu ve buna benzer teknik konuların diğer poslar arasında kaybolmaması ve istenildiği zaman kolayca ulaşılabilir olması için konu; ''Nasıl yaptım ticari araçlar'' bölümüne taşınmıştır... :)

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
yine yapmışsın yapacagını abi
bende alsam benim golfede boş zamanında montajını yaparmıyız abi

yabay

vwTürk Üyesi

Voodoo

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW Caddy Life
Aracınızın Modeli
105Bg, Otomatik
Ben ek birşey de sorsam. Kendi aracıma da curise control eklemek istiyorum ve aynı zamanda da direksiyon simidini de şu üzerinde kontrol düğmeleri olan modelle dğeiştirmek istiyorum. Yanlzı aracımını bu ikis şeye uyumlu olup olmadığını anlamamın yolu nedir? Yani kumandalı direksiyon simidi adapte edilebilen birşeymidir. Süs için almak istemiyorum elbette.

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
Ben ek birşey de sorsam. Kendi aracıma da curise control eklemek istiyorum ve aynı zamanda da direksiyon simidini de şu üzerinde kontrol düğmeleri olan modelle dğeiştirmek istiyorum. Yanlzı aracımını bu ikis şeye uyumlu olup olmadığını anlamamın yolu nedir? Yani kumandalı direksiyon simidi adapte edilebilen birşeymidir. Süs için almak istemiyorum elbette.
Hocam direksiyon alt modulunuzun, fonksiyonel direksiyona uyumlu olmasi gerekiyor. Aracinizda silecek kolu uzerinde yol bilgisayari tuslari var ise araciniz Cruise Control uyumludur. Fakat fonksiyonel direksiyon uyumlu degildir %90 ihtimalle. Direksiyon alt modulunun degismesi gerekecektir. Bununla birlikte kodlamasi da yapilmali. Direksiyon alt modulunun parca numarasina VAGCOM ile bakarak uyumlulugunu internetten kontrol edebilirsiniz.

Voodoo

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW Caddy Life
Aracınızın Modeli
105Bg, Otomatik
Hocam direksiyon alt modulunuzun, fonksiyonel direksiyona uyumlu olmasi gerekiyor. Aracinizda silecek kolu uzerinde yol bilgisayari tuslari var ise araciniz Cruise Control uyumludur. Fakat fonksiyonel direksiyon uyumlu degildir %90 ihtimalle. Direksiyon alt modulunun degismesi gerekecektir. Bununla birlikte kodlamasi da yapilmali. Direksiyon alt modulunun parca numarasina VAGCOM ile bakarak uyumlulugunu internetten kontrol edebilirsiniz.
Anladım. Silecek kolunda yol bilgisayarı tuşları var. (Tabi ortalama yakıtı v.s'yi görebildiğimiz özelliklere yol bilgisayarı diyorsanız) . bu iyi haber o zaman.
Diğeri daha komplike görünüyor. Sanırım o işin içinden çıkamam. Ama cruise controlü mutlaka yaptıracağım.
Peki cruise control için yazılımda birşey yapmak gerekmiyormu?

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
Anladım. Silecek kolunda yol bilgisayarı tuşları var. (Tabi ortalama yakıtı v.s'yi görebildiğimiz özelliklere yol bilgisayarı diyorsanız) . bu iyi haber o zaman.
Diğeri daha komplike görünüyor. Sanırım o işin içinden çıkamam. Ama cruise controlü mutlaka yaptıracağım.
Peki cruise control için yazılımda birşey yapmak gerekmiyormu?
Evet surus bilgilerini görebildiginiz ekran ve tuslardan bahsediyorum. Digeri komplike gorunuyor diyorsunuz ama teknik olarak ikisinin de montajinda cok fazla bir fark yok :) Cruise Control icin de kodlama yapmak gerekiyor VAGCOM ile. Fonksiyonel direksiyona gecerken ekstradan 1 parca daha degistirecek ve birkac tane daha fazla kodlama yapacaksiniz. Yani birini yapamiyorsaniz digerini de yapamazsiniz, ikisinin de mantigi ayni. Sadece fonksiyonel direksiyon icin maliyet artar o kadar.

Üst Alt