Arazi araçlarını normal otomobillerden ayıran birçok farklı özellik bulunur. Bazı modellerin dış görünümü ise aracın, arazi mi yoksa şehir içi kullanım için mi üretilmiş olduğu konusundaki ayrımı zorlaştırabilir. Bu ayrımı daha kolay yapmak ve en uygun arazi aracı seçimini yapabilmek içinse aracın süspansiyon ve tekerlek özelliklerine bakılması gerekir.
Arazi Araçları Özellikleri
Büyük yanaklı ve geniş tabanlı lastikler, özellikle gevşek zeminlerde oldukça kullanışlıdır. Dolayısıyla arazi aracı modelleri için en ideal olan bu türdeki lastiklerdir. Aracın farklı zeminlerde sağlam ve güvenli bir sürüşe sahip olması içinse lastik basıncı ile oynanabilir ve arazi yapısına uygun ayarlar yapılabilir. Bu işlem, özellikle askeri ve 4×4 araçlar için sıklıkla uygulanır.
Arazi araçları normal otomobillerden ve pikap araba modellerinden öncelikli olarak süspansiyon sistemi ve lastikleriyle ayrılır. Süspansiyon sisteminin arazi araçlarındaki en önemli fonksiyonu ise salınım mesafesidir. Buna göre bir tekerin fazla yükselmesi durumunda salınım mesafesi özelliği sayesinde 4×4 araçlar denge sağlayarak, yola olan temasını korumaya devam eder.
4×4 Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
4×4 satın alırken kullanıcı, aracı hangi amaçla kullanacağına karar vermelidir. Çünkü bu tür araçların günlük, ticari, asfalt, kısa süreli seyahat veya off-road sürüşlerine yönelik farklı özelliklere sahip modelleri bulunur. Her modelin ise kendi sistemi bulunur. Örneğin arazi araçlarında özel bir kontrol sistemi varken, aynı özellikler pikap araba modellerinde ya da 4×4 ticari araç modellerinde bulunmayabilir. Dolayısıyla 4×4 ticari araç ve arazi aracı arasındaki ayrım iyi yapılmalıdır.
Yüksek oturma pozisyonu sağlayan 4×4 arazi araçları, avantajlarıyla beraber bazı dezavantajlara da sahiptir. Süspansiyon sisteminin değişken özellikte olması, lastik ve jant seçiminin arazi ya da asfalt kullanımına uygun olmaması gibi durumlar en sıklıkla karşılaşılan dezavantajlar arasında yer alır. Dolayısıyla 4×4 arazi araçları için lastik ve jant seçimi yaparken kullanım amacı ve kullanılacağı bölge gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Arazi Araçları Çeşitleri
Arazi araçlarında birçok kullanıcı, seçimini kapalı gövdedense pikaptan yana yapar. Bunun en önemli sebebi, bu tür araçları alan kişilerin seyahatlerde ve av etkinliklerinde eşyaları yükleyecek bir bölüme ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Pikaplar ise kullanım amaçlarına göre farklı modellere ayrılır. Buna göre günlük kullanımlar için pikap otomobil ve ticari faaliyetler için ticari pikap modelleri tercih edilir. Ticari pikap modellerinde yalnızca tek bir sıra koltuk bulunur ve arka kısım yük taşıma bölümü olarak kullanılır. Bu tür araçlar taşımacılık ve ticari faaliyetler için kullanılmakta olup, ruhsata mutlaka ticari olarak işletilmelidir. Seyahat gibi kısa süreli kullanımlarda ise pikap otomobil çok daha uygun bir seçenektir.
Otomobil piyasasında artık çok daha farklı bir yere sahip olan pikap araba modelleri eskiden yalnızca yük taşıma amacıyla kullanılsa da şimdilerde özel ve ticari pek çok kullanım için tercih edilmektedir. Özellikle de çift kabin pikap modelleri, sıklıkla seyahate çıkmaktan hoşlanan kişiler ya da kalabalık aileler için en kullanışlı modeller arasında yer alır. Bu tarz çift kabin pikap modellerin standart pikap araba modellerinden en önemli farkı ise arka kısımda da yolcu koltuğu bulunmasıdır.